رمز ارز

نحوه شکایت از صرافی های ارزدیجیتال ایرانی چگونه است؟

نحوه شکایت از صرافی های ارزدیجیتال ایرانی چگونه است؟

نحوه شکایت از صرافی های ارزدیجیتال ایرانی چگونه است؟

طی چند سال اخیر بازار ارزهای دیجیتال حسابی رونق گرفته و افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده است. ایرانی ها هم نیز از قافله جا نمانده و به فعالیت در بازار رمزارزها مشغول شده اند. به همین دلیل برخی دست به کار شده و صرافی های ایرانی را در کشور راه اندازی کرده اند. اما برخی از این صرافی ها صادق نبوده و اقدام به کلاهبرداری از کاربران خود می کنند. در اینجا است که کاربران نیاز به شکایت از صرافی ارزدیجیتال ایرانی پیدا می کنند.

روی آوردن خیل عظیمی از مردم به جای بازار بورس به سمت بازار ارزهای دیجیتال تعداد این صرافی ها را افزایش داد. هجوم مردم به سمت صرافی های ایرانی موجب شد پای کلاهبرداران به این حوزه باز شود و صرافی های کلاهبرداری نیز روی کار آیند. این صرافی ها معمولاً وعده های دروغینی مانند پرداخت درصد سود بسیار بالا یا استخراج ابری می دهند و متأسفانه هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود.

آیا صرافی های ارزدیجیتال ایرانی مجوز فعالیت دارند؟

به دلیل نبود قانون در حوزه ارزدیجیتال، هیچ صرافی ایرانی مجوز ندارد. طبق آنچه پلیس فتا اعلام کرده هیچ یک از صرافی های ارزدیجیتال در ایران مجوز انجام فعالیت (نماد اعتماد) ندارند و بدون مجوز فعالیت می کنند. پس اگر کاربری از طرف یک صرافی مورد کلاهبرداری قرار بگیرد به سختی می تواند کار خود را پیگیری نماید.

البته لازم به ذکر است اگر یک صرافی قصد کلاهبرداری ندارد باید به ازای هر فعالیتی که انجام می دهد یک رسید با شناسه یکتا و مهر صرافی به نام و امضای مشتری همراه با شماره سریال ارز معامله شده به بانک مرکزی ارائه دهد و یک نسخه را در اختیار مشتری بگذارد. اما متأسفانه صرافی ها چنین اقدامی انجام نمی دهند.

چگونه از صرافی ارزدیجیتال ایرانی شکایت کنیم؟

اگر زمانی از طرف یک صرافی ارزدیجیتال ایرانی مورد کلاهبرداری قرار گرفتید بایستی برای شکایت از آن ابتدا یک شکوائیه تنظیم کنید. لازم است بدانید سایت هایی در این زمینه راه اندازی شده اند که می توانند به شما کمک کنند. به طور کلی می توانید شکایت خود را به یکی از ۴ مرجع زیر ارجاع دهید:

۱. شکایت از صرافی ارزدیجیتال ایرانی به کانون صرافان

کانون صرافان یکی از مراجع صالح برای رسیدگی به شکایات شماست. حوزه فعالیت این کانون زیر نظر بانک مرکزی تعیین می شود و از آنجا که اختیارات صرافی ها را مشخص می کند می تواند یکی از مراجع ذی ربط برای ارائه شکایات باشد.

۲. شکایت از صرافی ارزدیجیتال ایرانی به بانک مرکزی

از آنجا که بانک مرکزی حوزه فعالیت کانون صرافان را مشخص کرده و کانون صرافان نیز محدوده اختیارات صرافی ها را تعیین می کند پس می توان شکایت از صرافی را به نزد بانک مرکزی برد.

برای ثبت شکایت خود باید وارد سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی (crm.cbi.ir) شده و شکایت خود را ثبت کنید تا مورد بررسی قرار بگیرد.

۳. شکایت از صرافی ارزدیجیتال ایرانی به سازمان تعزیرات حکومتی

از سازمان تعزیرات حکومتی به عنوان یکی از زیرمجموعه های اداره دادگستری یاد می شود. برای شکایت از صرافی نزد این سازمان باید با در دست داشتن مدارک و مستندات کافی، یک شکوائیه تنظیم کنید و آن را به این سازمان ارائه دهید یا در سامانه آن ثبت نمایید.

۴. شکایت از صرافی ارزدیجیتال ایرانی به دادگستری

لازم است بدانید سازمان تعزیرات حکومتی مجمع قضایی نیست. پس اگر از مطرح کردن شکایت خود نزد این سازمان نتیجه نگرفتید می توانید شکوائیه خود را همراه با مدارک و مستندات لازم به دادسرا ببرید. شما می توانید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیز اقدام کنید.

هزینه تمام شده تنظیم شکایت از صرافی های ارزدیجیتال ایرانی چقدر است؟

هزینه تنظیم و ارائه شکایت از صرافی ارزدیجیتال ایرانی نزد هر مرجع متفاوت است. معمولاً هزینه با توجه به قدرت مرجع در رسیدگی به شکایات مشخص می شود. به همین خاطر مثلاً هزینه تنظیم شکایت نزد کانون صرافان کمتر از شکایت نزد دادگستری است. پس پیشنهاد می شود از همان کانون صرافان شروع کنید و اگر نتیجه نگرفتید به مرجع بالاتر مراجعه نمایید.

آیا برای شکایت از صرافی های ارزدیجیتال ایرانی به وکیل احتیاج داریم؟

اگر قصد دارید یک شکوائیه قابل بررسی تنظیم کنید و حقی را که از شما نزد صرافی ضایع شده پس بگیرید پیشنهاد می شود با کمک یک وکیل موضوع را پیگیری نمایید. وکیل بر قوانین و مقررات تسلط دارد و در زمان کمتری می تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند. در نتیجه حضور او برای رسیدگی به شکایت شما تا حدی ضروری است.

جمع بندی

در این مقاله نحوه شکایت از صرافی های ارزدیجیتال و همچنین مراجع ذیصلاح جهت شکایت از آنها بطور کامل شرح داده شد. از جمله این مراجع میتوان به کانون صرافان، بانک مرکزی، سازمان تعزیرات حکومتی و دادگستری اشاره کرد. همانطور که در طی متن مقاله اشاره شد هزینه تنظیم و ارائه شکایت از صرافی ها در مراجع مختلف متفاوت است و این هزینه ها وابسته به قدرت مرجع در رسیدگی به شکایات میباشد.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا