فناوری

تولیدکنندگان مجبور به تعمیر کالاهای خراب شده می‌شوند!

تولیدکنندگان مجبور به تعمیر کالاهای خراب شده می‌شوند!

بازوی اجرایی اتحادیه اروپا قوانین جدیدی را روز چهارشنبه پیشنهاد کرد که تولیدکنندگان را مجبور می‌کند تا به مشتریان اجازه دهند «کالاهای خراب شده» را تعمیر کنند تا حجم دور انداختن این کالاها کاهش پیدا کند.

اتحادیه اروپا تخمین می‌زند که تعداد کالاهای بادوام، مانند ماشین ظرفشویی، تلویزیون و تلفن‌های همراه که هرساله پیش از موعد، دور انداخته می‌شوند و منجر به تولید ۳۵ میلیون تن زباله می‌شود. از سوی دیگر خرید جایگزین این کالاها برای مصرف کنندگان سالانه ۱۲ میلیارد یورو هزینه در بردارد.

براساس این پیشنهاد تولیدکنندگان باید کالاهایی را که هزینه تعمیر آنها برابر یا کمتر از قیمت جایگزینی است و همچنان تحت گارانتی قرار دارند، تعمیر کنند.

همچنین مصرف کنندگان حق این را خواهند داشت که در صورتی که امکان تعمیر کالایی وجود دارد، از شرکت‌ها بخواهند این محصولات را تعمیر کنند، حتی ۱۰ سال پس از خرید و حتی اگر این محصولات دیگر تحت گارانتی قرار نداشته باشند.

«دیدیه ریندرز»، کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا گفت: «این ضروری است که مصرف کنندگان بتوانند کالاهای خود را تعمیر و کمتر خرید کنند. این امر به حمایت از محیط زیست در کاهش انتشار زباله و گازهای گلخانه‌ای و استفاده از منابع کمک می‌کند.»

این قانون ۱۰ ساله در مورد محصولاتی اعمال خواهد شد که مشمول «الزامات تعمیر پذیری» اتحادیه اروپا هستند. اتحادیه اروپا قول داده که به زودی گوشی‌ها و تبلت‌ها را هم به این دسته اضافه کند.

بیشتر بخوانید:

  • اولین تصاویر از استفاده موشک های ضدتانک تاو در جنگ اوکراین/ عکس

  • وقتی طراح برای تیونینگ فراری از زنبور الهام می‌گیرد!/ عکس

  • مار کبرایی که در مقابل اژدهای کومودو کم نیاورد!/ عکس

مقررات جدید همچنین به دنبال افزایش آگاهی مصرف کنندگان از طریق ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی آنلاین توسط کشورهای اتحادیه اروپا برای کمک به یافتن تعمیرکاران مستقل است.

این پیشنهادها اکنون باید بین پارلمان اروپا و کشورهای عضو مورد مذاکره قرار بگیرد تا به قانون تبدیل شوند.

مصرف کنندگان و احزاب سبز مدت‌هاست که بر اتحادیه اروپا فشار می‌آورند تا این مقررات را تشدید کنند. با تشدید این مقررات این اطمینان حاصل می‌شود که شرکت‌ها، گزینه‌های آسان‌تری برای کمک به تعمیر کالاهای خود ارائه خواهند داد.

«مونیک گوینز»، رئیس اداره حمایت از مصرف کننده اروپا گفت: «محصولات بادوام‌تر و قابل تعمیرتر پول مصرف‌کنندگان و منابع کره زمین را به طور قطع حفظ خواهند کرد.»

او گفت که بروکسل باید به دنبال تمدید دوره گارانتی قانونی فراتر از دوره دو ساله فعلی برای کالاهای بادوام بیشتر باشد.

«آنا کاوازینی»، عضو پارلمان اروپا از این اقدامات برای اولویت‌بندی تعمیر محصولاتی که هنوز تحت گارانتی قرار دارند، استقبال کرد.

او در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «گوشی‌های هوشمند یا ماشین لباسشویی معیوب باید به صورت استاندارد تعمیر شوند نه اینکه به سادگی با یک محصول جدید جایگزین شوند.»

او همچنین گفت که تعمیر کالاها برای تعمیرکاران مستقل باید تسهیل شود «بنابراین غول‌های شرکتی مانند اپل دیگر قوانین مربوط به تعمیرات را دیکته نمی‌کنند».

227321

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا