فناوری

انقلاب در سوخت هواپیماها با اولین پرواز موفق !

انقلاب در سوخت هواپیماها با اولین پرواز موفق !


دریافت 381 KB

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، در موفقیتی که احتمالاً به‌عنوان یک دستاورد مهم در زمینه توسعه صنعت هوانوردی پایدار تلقی خواهد شد، هواپیمایی با 40 صندلی مسافربری با سوخت هیدروژن به مدت 15 دقیقه پرواز کرد و به ارتفاع 3500 پا از سطح دریا رسید.

استارتاپ Universal Hydrogen می‌گوید که توانسته است یک هواپیمای ATR 72 را دستکاری کند و با تعویض یکی از دو موتور توربین آن با موتور الکتریکی سوخت هیدروژن، این آزمایش را با موفقیت پشت سر بگذارد. با این تغییر خلبان موفق شده است تا استفاده از موتور سنتی این هواپیما را به حداقل برساند.

هدف این شرکت حذف آلودگی‌های کربنی از حمل‌ونقل هوایی و دستیابی به تعهدات ذکرشده در توافق اقلیمی پاریس است. Universal Hydrogen مجموعه کاملی از راهکارها را به مشتریان خود ارائه می‌کند تا هواپیماهای موجود ازجمله ATR 72 و De Havilland Canada Dash-8 را به سوخت هیدروژن مجهز کند.

در طرح این شرکت، موتور توربوپراپ با یک موتور الکتریکی سلول سوختی جایگزین می‌شود که به‌طور خاص برای هواپیماها اصلاح شده است. در بیانیه Universal Hydrogen آمده: «یکی از جنبه‌های یکتای طراحی حاضر این است که این موتور از باتری استفاده نمی‌کند و سلول‌های سوختی به‌طور مستقیم نیروی محرکه را در موتور الکتریکی ایجاد می‌کنند، بنابراین وزن و هزینه به‌طرز قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.»

فناوری Universal Hydrogen نیاز به توسعه هواپیماهای جدید را از بین می‌برد و می‌تواند هواپیماهای موجود را به استفاده از سوخت هیدروژن تغییر دهد. «پل ارمنکو»، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «در تأمین سوخت هیدروژن از کپسول‌های ماژولار سازگار با شبکه‌های حمل‌ونقل موجود و تجهیزات مدیریت بار در فرودگاه‌ها استفاده می‌شود تا تمام فرودگاه‌های جهان قادر به حرکت به‌سمت سوخت هیدروژن باشند.»

Universal Hydrogen امیدوار است که تا سال 2025 تغییر هواپیماهای مسافربری محلی به حالت استفاده از سوخت هیدروژن را آغاز کند و بعد به سراغ هواپیماهای باربری برود. این شرکت مدعی است که آن‌ها برای تغییر 247 هواپیما سفارش دریافت کرده‌اند. بااین‌حال، ابتدا باید یک آزمایش دیگر را پشت سر بگذارند. پیش‌تر هواپیمایی با 19 صندلی از شرکت ZeroAvia بزرگ‌ترین هواپیمایی بود که با سوخت هیدروژن به پرواز درآمده بود، اما حالا این عنوان به هواپیمای Universal Hydrogen تعلق می‌گیرد.

227227

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا