فناوری

آشنایی با هلی‌کوپترهای ترسناک روسیه که شاید به ایران بیایند / عکس

آشنایی با هلی‌کوپترهای ترسناک روسیه که شاید به ایران بیایند / عکس

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، هنوز زمان زیادی از اعلام خبر نهایی شدن ورود جنگنده‌های سوخو ۳۵ به ایران نگذشته است که برخی رسانه‌ها از آمدن احتمالی برخی هلی‌کوپترهای مدرن نظامی روسیه چون میل ۲۸ و کاموف ۵۲ به ایران خبر می‌دهند.

میل ۲۸ و کاموف ۵۲ که از پیشرفته‌ترین هلی‌کوپترهای تهاجمی روسیه هستند، شاید به زودی در یک برنامه «تولید مشترک» به نیروهای نظامی ایران بپیوندند.

این هواگردهای نظامی پیشرفته چه مشخصاتی دارند؟

اتحاد جماهیر شوروی در اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی دنبال ساخت هلی‌کوپتری بود که نقاط ضعف میل ۲۴ هایند را نداشته باشد. در آن دوران دو کمپانی کاموف و میل به صورت همزمان وارد عمل شدند که نتیجه آن در دراز مدت به ساخت هلی‌کوپترهای میل ۲۸ و کاموف ۵۲ رسید.

نسخه‌های اولیه‌ای که کاموف ساخت هلی‌کوپتری تک سرنشینه بود که به ظاهر برتری قابل توجهی نسبت به میل ۲۸ دو سرنشینه داشت اما تجربه حضور در میدان نبرد مشخص کرد که در نهایت هلی‌کوپتر دو سرنشینه کارایی بهتری دارد و همین موضوع به ساخت ساخت کاموف ۵۲ انجامید.

آشنایی با پیشرفته‌ترین هلی‌کوپترهای تهاجمی که شاید به ایران بیایند / عکس

کاموف ۵۲ با پروانه‌های اصلی خاصش و بیشینه وزن برخاست ۱۲ تن می‌تواند به حداکثر سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت برسد و ۴۶۰ کیلومتر برد عملیاتی دارد. این پرنده تهاجمی یک توپ ۳۰ میلی‌متری مجهز است و میزان قابل توجهی سلاح در زیر چهار جایگاه نصب شده زیر بالچه‌هایش حمل می‌کند.

میل ۲۸ مجهز به یک پروانه اصلی ۵ پره و ملخ دُمی است. جنس پره‌های اصلی از مواد کامپوزیت با سر تیتانیومی است گفته شده که می‌تواند برخورد گلوله‌های ۳۰ میلی‌متری را تحمل کند. این هلی‌کوپتر هم یک توپ تهاجمی ۳۰ میلی‌متری به عنوان سلاح اصلی و دو بالچه کوتاه هر یک با ۲ آویزگاه حمل سلاح در دو سوی بدنه در زیر محفظه موتورها دارد.

آشنایی با پیشرفته‌ترین هلی‌کوپترهای تهاجمی که شاید به ایران بیایند / عکس

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا