علم و دانش

کشف فسیل‌هایی «بسیار نادر» از دل خاک!

کشف فسیل‌هایی «بسیار نادر» از دل خاک!

تینا مزدکی_ این کشف در مارس ۲۰۲۳ انجام شد، زمانی که دیرینه شناسان فسیل‌هایی از قطعات استخوانی را از حدود ۱۸۰ میلیون سال پیش در دوران ژوراسیک اولیه پیدا کردند؛ زمانی که یکی از بزرگترین انقراض‌های دسته جمعی این سیاره رخ داد.

به گفته سرویس پارک ملی، فسیل‌ها مربوط به خویشاوندان اولیه پستانداران گیاهخوار بودند که به عنوان پستانداران تریتیلودونتید نیز شناخته می‌شوند.

کشف فسیل‌هایی «بسیار نادر» از دل خاک!
صحنه ژوراسیک اولیه از صحرای ماسه‌سنگ ناواهو

این فسیل‌های بسیار نادر یکی از مهم ترین اکتشافات فسیلی مهره داران در ایالات متحده در سال جاری است؛ آنها خاطرنشان کردند که این مکان فسیلی به دلیل نوسانات سطح آب دریاچه پاول به زیر آب رفته‌است. بر اساس گزارش NPS، دیرینه شناسان تنها در بهار امسال توانستند فسیل ها را پیدا کنند، قبل از اینکه ذوب سالانه برف دریاچه را پر کند، اما فرصت کوتاه ۱۲۰ روزه برای بازیابی فسیل‌ها داشتند.

جایی که استخوان های دایناسورها آشکار می‌شود؛ در طول این مدت، دیرینه شناسان یک بستر استخوانی نادر دیگر را در همان نزدیکی کشف کردند.

تیم تحقیقاتی صدها پوند سنگ را که استخوان‌ها و اسکلت‌های فسیلی را در برگرفته بود از محل جمع آوری کردند؛ NPS خاطرنشان کرد که فسیل‌ها اسکن و مورد مطالعه قرار خواهند گرفت و قبل از آن بخشی از مجموعه‌های موزه Glen Canyon NRA شوند که خارج از سایت در پرایس، یوتا قرار دارد.

NPS می‌گوید: «مطالعه این فسیل‌ها به دیرینه‌شناسان کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد اینکه چگونه بستگان پستانداران اولیه از انقراض دسته جمعی در پایان دوره تریاس جان سالم به در بردند و در دوره ژوراسیک تنوع پیدا کردند، بیاموزند.»

منبع: foxweather

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا