علم و دانش

نخستین زن پاکستانی با این هواپیمای عجیب به فضا سفر کرد/ عکس

نخستین زن پاکستانی با این هواپیمای عجیب به فضا سفر کرد/ عکس

شرکت ویرجین گلکتیک به تاریخ‌سازی در پروازهای فضایی ادامه می‌دهد. این شرکت روز گذشته با موفقیت توانست نخستین فرد پاکستانی را برای اولین بار در ماموریت «Galaktic ۰۴» خود که از بندر فضایی آمریکا در نیومکزیکو به هوا بلند شد، به فضا بفرستد.

نامیرا سلیم(Namira Salim)، اولین شهروند پاکستانی که به فضا رفته، موسس و رئیس سازمان غیرانتفاعی «اسپیس تراست»(Space Trust) است.

این نقطه عطف، کمتر از دو ماه پس از آن رخ می‌دهد که ویرجین گلکتیک اولین قهرمان سابق المپیک و اولین زوج مادر و دختر را در ماموریت «Galactic ۰۲» به لبه فضا برد که طی آن آناستاتیا مایرز ۱۸ ساله به جوان‌ترین فضانورد تاریخ تبدیل شد.

ماموریت «Galactic ۰۴» در ساعت ۱۱:۲۸ روز گذشته به وقت محلی(۱۸:۵۸ به وقت ایران) آغاز شد، زمانی که هواپیمای فضایی ویرجین گلکتیک موسوم به VSS Unity از زیر بال‌های هواپیمای حامل خود معروف به VMS Eve رها شد تا راهی مرز فضا شود.

هواپیمای VMS Eve فضاپیمای VSS Unity را به آسمان نیومکزیکو برد و در نهایت این هواپیمای فضایی را در ساعت ۱۲:۱۰ به وقت محلی در ارتفاع ۱۳ هزار و ۵۱۵ متری رها کرد. سپس یونیتی موتور موشکی خود را روشن کرد و راه خود را به فضای زیر مداری آغاز کرد و در طول مسیر به حداکثر سرعت ۲.۹۵ ماخ – تقریباً سه برابر سرعت صوت – رسید.

نخستین زن پاکستانی با این هواپیمای عجیب به فضا سفر کرد/ عکس

سلیم و دیگر گردشگران فضایی همراه او یعنی تروِر بیتی(Trevor Beattie) مدیر تبلیغات بریتانیایی و ران روزانو(Ron Rosano) مربی نجوم آمریکایی در این سفر فضایی چند دقیقه شرایط بی‌وزنی را تجربه کردند و کره زمین را در مقابل تاریکی بی انتهای فضا به نظاره نشستند.

آنها در این سفر به حداکثر ارتفاع ۸۷.۴ کیلومتری از سطح زمین رسیدند و پروازشان حدود ساعت ۱۲:۲۵ به وقت محلی به پایان رسید و سرانجام یونیتی در بندر فضایی آمریکا به زمین نشست.

ناگفته نماند که بث موزس(Beth Moses) مربی ارشد فضانوردی ویرجین گلکتیک با سلیم، بیتی و روزانو در یونیتی همراه بود. همچنین کلی لاتیمر(Kelly Latimer) و سی جی استارکو(C.J. Sturckow) خلبان هواپیمای فضایی بودند و نیکولا پسیل(Nicola Pecile) و جمیل جانجوآ(Jameel Janjua) نیز خلبانی هواپیمای VMS Eve را عهده‌دار بودند. آنها نیز در بندر فضایی آمریکا فرود آمدند.

همانطور که از نام این ماموریت مشخص است، چهارمین پرواز فضایی تجاری شرکت ویرجین گلکتیک بود و این شرکت در بیانیه خود نوشت که روزانو، بیتی و سلیم به ترتیب هفدهمین، هجدهمین و نوزدهمین فضانوردان این شرکت بودند.

در مورد نامیرا سلیم بد نیست بدانید که وی علاوه بر این که اکنون اولین پاکستانی است که به فضا رفته، قبلاً نیز نام خود را به عنوان اولین پاکستانی که به هر دو قطب شمال و جنوب سفر کرده، مطرح کرده بود.

سلیم بلیت این سفر را در سال ۲۰۰۶ خریده بود و در آن زمان ۲۰۰ هزار دلار پرداخت کرده بود. گفتنی است که قیمت بلیت این پرواز فضایی از آن زمان تاکنون به ۴۵۰ هزار دلار افزایش یافته است.

شرکت ویرجین گلکتیک رقیب اصلی شرکت بلو اوریجین(Blue Origin) متعلق به جف بزوس در تجارت گردشگری فضایی زیرمداری است. البته وسیله نقلیه نیو شپرد(New Shepard) این شرکت از زمانی که در یک پرواز تحقیقاتی بدون خدمه در سپتامبر ۲۰۲۲ دچار شکست شد، پرواز نکرده است.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا