هاست پرسرعت
برنامه نویسی

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهان

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهان

زبان‌های برنامه نویسی در جهان از ارکان اصلی کاری زندگی ما هستند زیرا تمامی نرم‌افزارهایی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم با کمک این زبان‌ها نوشته می‌شوند. با این وجود سوالی که مدت‌های متوالی بسیاری از اذهان را به خود درگیر کرده بوده است در یک تحقیقات رسمی مشخص شده است: محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی جهان در سال جاری میلادی کدام هستند؟
 
به گزارش بیکینگ و به نقل از  techradar، تحقیقات انجام شده نشان دهنده این موضوع هستند که جاوا اسکریپت توانسته است تا برای دهمین سال متوالی به عنوان محبوب‌ترین و پر کاربرترین زبان برنامه‌ نویسی جهان دست پیدا کند.
 
این تحقیقات براساس اطلاعاتی که در وب‌سایت مشهور Stack Overflow منتشر شده است به دست آمده و بر اساس نظرسنجی و اطلاعات کسب شده مشخص شده است که در میان 73 هزار نفر جامعه مخاطبین این تحقیقات، بخش مهمی از جاوا اسکریپت به عنوان زبان اصلی برنامه نویسی خود استفاده می‌کنند.
 
بر اساس اطلاعات منتشر شده، 65 درصد از تمام مخاطبان از جاوا اسکریپ استفاده می‌کردند  و در رتبه دوم نیز چیزی قرار دارد که رسما زبان برنامه نویسی نیست ولی به شدت نزدیک به آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب شاهد حضور HTML و CSS با ارای 55.08 درصد هستیم. در رتبه سوم زبان‌های برنامه نویسی محبوب جهان نیز شاهد این هستیم که زبان ارتباط با دیتابیس‌ها از نوع SQL با 49.43 درصد قرار گرفته‌ است.

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهان

 
 رقابت در بالای جدول استفاده نشان دهنده این است که برنامه نویسان جوان کار دشواری برای ورود به بازار داریند و در صورتی که توانمندی خود را سریعا بهبود ندهند با مشکلات بزرگی روبرو خواهند شد.
 
در ادامه نیز مراکز دریافت اطلاعات برای یادگیری برنامه نویسی مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شد که یودمی با 66 درصد مخاطبان، در رتبه نخست محبوبیت قرار دارد و در رتبه دوم Coursera و در رتبه سوم نیز شرکت Codeacademy جای گرفته‌اند.
 
وقتی درباره این گونه نظرسنجی‌ها مطرح می‌شود، سوال بسیار مهم این است که آیا جامعه مخاطبین دانش دارای پراکندگی مناسب هستند یا خیر و به همین دلیل نیز این نظرسنجی اطلاعات مربوط به جامعه مخاطبان خود را نیز منتشر کرده است.
 
این اطلاعات نشان دهنده این هستند که 46 درصد از تمام کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند برنامه نویسان فول استک بوده و 26 درصد آن‌ها فقط برنامه نویسی فرانت اند را انجام داده‌اند.
 
وقتی صحبت از بیگ دیتا به میان می‌آید نیز باید گفت که در این نظرسنجی مشخص شده است که آپاچی اسپارک، آپاچی کافکا و هادوپ در بالای جدول قرار گرفته‌اند.
 

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا