علم و دانش

تکامل سریع و ترسناک ویروس کرونا در بدن گوزن‌های سفید!

تکامل سریع و ترسناک ویروس کرونا در بدن گوزن‌های سفید!

تینا مزدکی_ منشا SARS-CoV-۲ مرموز باقی مانده‌است، اما جدا از اینکه احتمالاً از گونه دیگری به ما سرایت کرده‌است، این ویروس همچنین ثابت کرده‌است که می‌تواند از ما به پستانداران مختلف دیگری سرایت کند. طبق تحقیقات قبلی، این ویروس ممکن است در حال حاضر در میان گوزن های دم سفید (Odocoileus virginianus) در برخی از مناطق ایالات متحده رایج باشد.

در مطالعه جدید، محققان با نمونه‌گیری از بینی گوزن‌های آزاد در سراسر اوهایو به دنبال عفونت SARS-CoV-۲ بودند. بین نوامبر ۲۰۲۱ و مارس ۲۰۲۲، آنها از بینی ۱۵۲۲ گوزن که در ۸۳ استان از ۸۸ شهرستان این ایالت یافت شده بودند، استفاده کردند.

تکامل سریع و ترسناک ویروس کرونا در بدن گوزن‌های سفید!

تجزیه و تحلیل ژنتیکی نمونه‌ها عفونت فعال SARS-CoV-۲ را در ۱۰ درصد گوزن‌ها نشان داد و حداقل یک مورد مثبت در ۵۹ درصد از شهرستان‌های مورد آزمایش مشاهده شد.

محققان همچنین نمونه خون تعدادی از گوزن‌ها را برای یافتن شواهدی از عفونت‌های قبلی که با وجود آنتی بادی های خاص نشان می داد، جمع آوری کردند. بر اساس نتایج آنها، آنها تخمین می زنند که نزدیک به ۲۴ درصد از گوزن های اوهایو در مقطعی به SARS-CoV-۲ آلوده شده اند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل ژنومی نشان می‌دهد که حداقل ۳۰ عفونت فعال موجود در گوزن توسط انسان انتقال یافته‌است.

محققان خاطرنشان می کنند که گوزن دم سفید ممکن است به عنوان یک مخزن برای ویروس عمل کند و به طور بالقوه آن را به سایر حیوانات وحشی، دام ها و انسان‌ها سرایت کند.

بیشتر بخوانید:

مرسدس‌بنز بازهم کوچک می‌شود!/ عکس

نگاهی نزدیک به زیباترین اسب دنیا!/ عکس

منبع: sciencealert

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا