علم و دانش

مورد عجیب زلزله شناس آمریکایی/ اخراج به دلیل پیش بینی زلزله مرگبار!

مورد عجیب زلزله شناس آمریکایی/ اخراج به دلیل پیش بینی زلزله مرگبار!

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، فرانک هوگربیتس که این روزها به شدت نامش سر زبان ها افتاده و البته با انتقادات بسیاری از سوی نهادهای علمی روبروست ، در پاسخ به اینکه می گویند زلزله اصلا قابل پیش بینی نیست از یک زمین شناس عضو مرکز زلزله شناسی آمریکا اسم برده که این کار را درست انجام داده و برای کارش برکنار شده است. او نوشته»« جیم برکلند، محقق سازمان زمین‌شناسی آمریکا موفق به پیش‌بینی یک زلزله بزرگ شده بود و سازمان زمین‌شناسی آمریکا به او گفته بود که اجازه انجام این کار را ندارد و دوماه او را تعلیق کرد.» و در ادامه جلدی از یک کتاب با نام “مردی که زلزله‌ها را پیش‌بینی می‌کند” که درمورد برکلند نوشته و منتشر شده را بازتاب داد.

در توضیح مختصر این کتاب می‌خوانیم:« جیم برکلند، زمین‌شناسی از کالیفرنیا بود که زلزله معروف ۱۷ اکتبر سال ۱۹۸۹ که در خلیج سانفرانسیسکو رخ داد را پیش‌بینی کرد. این اولین کتابی است که توانایی عجیب یک زمین‌شناس در پیش‌بینی زمین‌لرزه‌ها در جهان را توصیف می‌کند و شامل داستان‌هایی از بازماندگان زلزله و جزئیات زیادی درباره فعالیت‌های لرزه‌ای در مناطق زلزله‌خیز جهان است.»

FpvfmwGWIAAMsSC.jpg

جیم برکلند کیست؟

جیمز برکلند متولد ۱۹۳۰ یک زمین‌شناس آمریکایی بود که در سال ۲۰۱۶ درگذشت و شهرت اصلی‌اش به پیش‌بینی زلزله‌ها، از جمله زلزله سال ۱۹۸۹ در آمریکا و زلزله ۱۹۹۴ در نورتریج بود. او این ایده رایج را مطرح کرد که برخی افراد نسبت به زلزله‌ها حساس هستند.

او در سال ۲۰۰۶، در کتابی با نام “مردی که زلزله را پیش‌بینی می‌کند” به دنیا معرفی شد که این کتاب حاوی برخی از تئوری‌های او برای پیش‌بینی زلزله‌ها، از جمله جزر و مد، ماه، سرگردانی حیوانات خانگی، سگ‌ها و گربه‌های گم شده و تغییرات میدان مغناطیسی است. البته لازم به ذکر است که هیچ یک از روش‌ها و پیش‌بینی‌های او در هیچ ژورنال علمی منتشر نشده و بسیاری از همتایان او، پیش‌بینی‌هایش را به چالش و مناقشه کشیدند و بسیاری از دانشمندان نیز او را یک دلقک نامیدند.

برکلند در دانشگاه برکلی کالیفرنیا در رشته زمین‌شناسی تحصیل کرد و برای سازمان زمین‌شناسی آمریکا کار می‌کرد و از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۴ که بازنشسته شد، در سانتاکلارای آمریکا به‌عنوان زمین‌شناس مشغول به کار بود.

بیشتر بخوانید:

توییت جنجالی جدید مرد هلندی که از زلزله مرگبار ترکیه به فالوور میلیونی رسید/ واکنش جالب کاربران به او!

او پیش‌بینی‌هایش درباره زلزله را در وب‌سایت یا خبرنامه خود منتشر می‌کرد و یا در مصاحبه‌هایی در موردشان به صحبت می‌پرداخت. او در مصاحبه‌ای در ۱۳ اکتبر ۱۹۸۹ که در Gilroy Dispatch منتشر شد، پیش‌بینی کرد که بین ۱۴ تا ۲۱ اکتبر، زلزله‌ای به قدرت ۳.۵ تا ۶ ریشتر در ساحل سانفرانسیسکو به وقوع خواهد پیوست و چهار روز بعد از همان مصاحبه، زلزله ۶.۹ ریشتری در همان منطقه، رخ داد. همین اتفاق سبب شد تا مقامات دولتی از برکلند بخواهند تا دیگر پیش‌بینی نکند؛ چرا که باعث ایجاد رعب و وحشت می‌شود و از همین رو برای دو ماه از فعالیت کاری‌اش محروم شد.

برکلند در مارس سال ۲۰۱۱ نیز با فاکس‌نیوز گفتگو کرد و یک زلزله عظیم در کالیفرنیا در بین روزهای ۱۹ تا ۲۶مارس سال ۲۰۱۱ را پیش‌بینی کرد. او از عواملی مثل موج‌های بلندی که در ۱۸سال اخیر بی‌سابقه بوده و نزدیکی کره ماه به زمین، نام برد ولی چنین زلزله‌ای هرگز رخ نداد.

برکلند تا ژوئن سال ۲۰۱۰ تمام پیش‌بینی‌هایش درباره زلزله را در وب‌سایت و خبرنامه‌اش منتشر می‌کرد و به گفته خودش، نرخ دقت این پیش‌بینی‌ها ۷۵% بوده.

منابع: توئیتر، wikipedia

4141

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا