علم و دانش

ماهواره پیشرفته آنگولا ساخت ایرباس است!

ماهواره پیشرفته آنگولا ساخت ایرباس است!

شرکت دفاعی و فضایی ایرباس(Airbus) با ساخت ماهواره‌ای موسوم به «Angeo-۱»، اولین ماهواره رصدی زمین با عملکرد بسیار بالا برای کشور آنگولا در فرانسه موافقت کرده است.

پیش‌بینی می‌شود که این ماهواره توسعه زیرساخت‌ها، نقشه‌برداری منابع و نظارت دریایی از جمله شیلات، کشاورزی و جمعیت را بهبود بخشد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی این غول سازنده هواپیماهای تجاری، این توافق، همکاری‌های دوجانبه را تقویت می‌کند و همچنین باعث می‌شود ایرباس آموزش‌های گسترده‌ای را برای مهندسان آنگولایی ارائه دهد.

ژان مارک نصر، رئیس سیستم‌های فضایی ایرباس گفت: فضا از حیات بر روی زمین پشتیبانی می‌کند. به همین دلیل است که من مفتخر شدم که به روسای جمهور ژائو لورنسو(رئیس جمهور آنگولا) و امانوئل ماکرون(رئیس جمهور فرانسه) برای حمایت از جاه طلبی‌های فضایی دوراندیشانه آنگولا بپیوندم.

وی افزود: ایرباس به عنوان شریک استراتژیک آنگولا در فضا، جدیدترین نسل از ماهواره‌های رصد زمین را برای حمایت از توسعه اجتماعی و اقتصادی از جمله طیف وسیعی از فعالیت‌های استراتژیک مانند برنامه‌ریزی شهری و مدیریت منابع معدنی گرانبها به این کشور تحویل خواهد داد.

آنگولا پیش از این نیز از تصاویر ماهواره‌ای ماهواره‌های شرکت ایرباس برای نظارت بر کشاورزی، نقشه‌برداری کاربری زمین و نظارت دریایی علاوه بر ماهواره‌های مخابراتی این شرکت استفاده کرده است.

ماهواره Angeo-۱ یک ماهواره نوری S۲۵۰ خواهد بود که از تجربه ۳۰ ساله بسیار قابل اعتماد ایرباس در توسعه سیستم‌های فضایی بهره خواهد برد.

پیشرفته‌ترین ماهواره در منطقه

این ماهواره پس از بهره‌برداری، پیشرفته‌ترین ماهواره در کلاس خود در آن منطقه خواهد بود و آنگولا را به عنوان یک قدرت فضایی پیشرو در قاره آفریقا معرفی می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود که Angeo-۱ توسعه زیرساخت‌ها، نقشه‌برداری منابع و نظارت دریایی از جمله شیلات، کشاورزی و جمعیت را بهبود بخشد و به آنگولا دسترسی مستقل به تصاویر ماهواره‌ای بدهد.

نظارت بر خشکسالی و افزایش سطح دریاها و منابع آب به درک بهتر چگونگی تأثیر تغییرات آب و هوایی بر اقتصاد کمک می‌کند.

به گفته ژان مارک نصر، رئیس سیستم‌های فضایی شرکت ایرباس، این اقدام فرصتی برای حمایت از رشد اجتماعی و اقتصادی آنگولا، از جمله ابتکارات تاکتیکی مانند برنامه‌ریزی شهری و مدیریت منابع طبیعی ارزشمند است.

این معامله به منظور توسعه شایستگی‌های داخلی از طریق انتقال متمرکز دانش، شامل یک برنامه آموزشی کامل برای مهندسان آنگولایی نیز می‌شود.

در بیانیه مطبوعاتی شرکت ایرباس آمده است که این یک پیشرفت قابل توجه در همکاری ایرباس با آنگولا است که از آرزوهای این کشور در عرصه فضا حمایت می‌کند.

انتظار می‌رود جایگاه آنگولا در منطقه با کمک ماهواره Angeo-۱ بهبود یابد که انتظار می‌رود با عکاسی ماهواره‌ای عالی، فرصت‌های جدیدی را برای توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشور فراهم کند.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا