بازی

برتری پردازنده Ryzen 9 7950X3D بر پرچمدارهای اینتل در ۱۶ بررسی

برتری پردازنده Ryzen 9 7950X3D بر پرچمدارهای اینتل در ۱۶ بررسی

3DCenter به جمع‌بندی نتایج بررسی‌های صورت‌گرفته روی پردازنده AMD Ryzen 9 7950X3D پرداخت. بر این اساس به نظر می‌رسد که جدیدترین تراشه X3D شرکت AMD بازخورد خوبی را از جامعه منتقدان سخت‌افزار گیمینگ دریافت کرده است. پرچم‌دار فعلی AMD که هم‌اکنون در فروشگاه‌ها در دسترس قرار دارد، تقریبا با قیمت MSRP پیدا نمی‌شود. چرا که معمولا با نرخ بالاتر نسبت به قیمت مصوب AMD به فروش می‌رسد.

نتایج بررسی‌های جمع‌آوری‌شده از ۱۶ رسانه معتبر نشان می‌دهد که اکثر بررسی‌ها با استفاده از رزولوشن 720p و 1080p انجام شده‌اند؛ موردی که در زمینه ارزیابی عملکرد CPU کاملا رایج است. اینکه واقعا گیمرها از این رزولوشن‌ها استفاده می‌کنند یا نه، موضوع دیگری است که جای بحث دارد. اما انتخاب رزولوشن‌های مورد بحث از نظر فنی راه خوبی برای مشاهده قدرت واقعی CPU بدون گلوگاه شدن GPU مورد استفاده محسوب می‌شود.

برتری AMD Ryzen 9 7950X3D بر پرچمداران اینتل

تنظیمات بازی، کارت گرافیک مورد استفاده و سرعت حافظه رم می‌تواند روی نتیجه تست تأثیرگذار باشد. به همین خاطر است که میانگین گرفتن از این تعداد نتیجه حائز اهمیت می‌شود. به‌خصوص به خاطر اینکه اختلاف عملکرد بسیار جزئی است و این موضوع درباره Ryzen 9 7950X3D بیشتر صدق می‌کند.

به‌طور کلی باید گفت که تراشه ۱۶ هسته‌ای X3D تا ۳.۸ درصد سریع‌تر از Core i9-13900K عمل می‌کند. این برتری در مقایسه با Core i9-13900KS که سریع‌ترین CPU اینتل به شمار می‌رود، ۲.۷ درصد است. نکته‌ی قابل ذکر این است که نه‌تنها 7950X3D سریع‌تر از این تراشه‌ها عمل می‌کند، بلکه توان مصرفی به مراتب کمتری هم دارد. درواقع پردازنده AMD تنها ۵۳ درصد توان مصرفی Intel i9-13900K را نیاز دارد که نکته‌ی بسیار مثبتی است.

مقایسه AMD Ryzen 9 7950X3D با پردازنده های مختلف

در سمت مقابل Ryzen 7950X3D اصلا CPU ارزان قیمتی نیست. اما گفته می‌شود پردازنده Ryzen 7 7800X3D که قرار است با قیمت ۴۴۹ دلار عرضه شود و نتایج مشابهی را با این CPU به نمایش بگذارد، فشار زیادی روی تراشه‌های نسل سیزدهمی اینتل خواهد گذاشت. رخ دادن این اتفاق احتمالا انتخاب گیمرها را تحت الشعاع قرار می‌دهد.


مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا