علم و دانش

یک سیاره طلا، بیخ گوش زمین/ عکس

یک سیاره طلا، بیخ گوش زمین/ عکس

تینا مزدکی: سفر فضایی ناسا به سیارک سایکی، اولین ماموریت برای کشف یک سیارک غنی از فلز است، که قرار است در ۵ اکتبر از فلوریدا آغاز شود و توجه همه را به خود جلب کرده‌است. احتمالاً این جلب توجه به این دلیل است که گفته شده ارزش سیارک سایکی ۱۰۰۰۰ کوادریلیون دلار است، اما این ماموریت به دلایل بسیار دیگری ارزش دیدن را خواهد داشت. نه تنها تصاویر باورنکردنی را ارسال می‌کند، بلکه دقایقی پس از پرتاب با موشک سنگین اسپیس ایکس، دو موشک قابل استفاده مجدد به زمین برمی‌گردند تا به صورت پشت سر هم فرود آیند.

یک سیاره طلا، بیخ گوش زمین/ عکس

این سیارک می‌تواند هسته یک سیاره باشد

سیارک سایکی متراکم‌ترین جسم در منظومه شمسی است و عمدتاً از فلزاتی غیر از آهن و نیکل و احتمالاً طلا، تشکیل شده است. این موضوع می‌تواند باعث شود ستاره‌شناسان بر این نظر باشند که این سیارک هسته باستانی و آشکار یک سیاره در هم شکسته باشد. این یک فرصت منحصر به فرد برای مطالعه چیزی شبیه به آنچه در مرکز سیاره خودمان است و جایی که واضح است هرگز نمی توانیم برویم، می‌سازد.

یک سیاره طلا، بیخ گوش زمین/ عکس

در سال ۲۰۱۷، زمانی که ماموریت سایک آغاز شد، محقق اصلی ماموریت، لیندی الکینز-تانتون در دانشگاه ایالتی آریزونا، یک محاسبه جالب و بسیار ابتدایی انجام داد. در طی مصاحبه‌ای با PBS از او پرسیده شد که این سیارک در بازار فلزات فعلی چقدر ارزش دارد و او در نهایت به ارزش به ۱۰۰۰۰ کوادریلیون دلار رسید، مردم آن را باور کردند. اما از نظر عملی نمی‌تواند درست باشد. اولاً، خیلی دور است که بتوان آن را استخراج کرد و ناسا هیچ نمونه‌ای را بر نمی‌گرداند و البته نمی‌توان آن را به مدار زمین بازگرداند. حتی اگر بتوان این سیارک را به زمین بازگرداند، بازار فلزات را خراب می‌کند و بی‌ارزش می‌شود. با این حال، این محاسبات باعث شد که این ماموریت پوشش رسانه‌ای زیادی داشته باشد.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

  • بیشتر بخوانید:

  • ابهت شترهای عربستان‌سعودی در گذشته/ عکس

  • حرکت‌های غیرمنتظره در هسته زمین!/ عکس

  • سامسونگ گوشی جدید خود را با غول پردازنده موبایل عرضه می‌کند/عکس

227323

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا