فناوری

کوتاه‌ترین مرز جهان میان کدام کشورهاست؟

کوتاه‌ترین مرز جهان میان کدام کشورهاست؟

اگر به قاره آفریقا در نقشه نگاه کنید، چهار کشور بوتسوانا، زیمبابوه، زامبیا و نامیبیا انگار در یک نقطه کوچک به هم وصل شده‌اند. اما وقتی به نقشه بزرگتری از این نقطه اتصال نگاه کنید یا صفحه گوگل مپ را بزرگتر کنید، خواهید دید که تنها دو کشور زامبیا و بوتسوانا با یکدیگر مرز کامل دارند و زیمبابوه و نامبیا از هم جدا هستند.

البته این مرز که درون رودخانه قرار دارد، در گذشته و در زمانی که این منطقه زیر حاکمیت آفریقای جنوبی بود، چهار کشور را به هم تصل می‌کرد. اما بعد از توافقی بین‌المللی در دوران پسااستعمار، بنا شد این سرحد فقط میان دو کشور بوتسوانا در شمال و زامبیا در جنوب باقی بماند و دو کشور دیگر کمی عقب‌نشینی کنند.

طول این مرز تنها ۱۵۶ متر است و دو کشور در این مرز با پلی که در سال ۲۰۲۱ افتتاح شد، به یکدیگر وصل شده‌اند.

آیا مرز از این کوتاه‌تر هم هست؟
بله.

اگر بخواهیم مرز کشورها در خارج از قلمرو اصلی آنها را هم در نظر بگیریم، باید بگوییم که کوتاه‌ترین مرز جهان میان اسپانیا و مراکش واقع شده است.

قمیره (یا بادیس) نام منطقه صخره‌ای کوچک است که در شمال آفریقا و چسبیده به مراکش واقع شده اما به مانند چند منطقه مشابه دیگر از جمله سیوتا و ملیا متعلق به اسپانیاست.

این منطقه که تا دهه ۳۰ میلادی هنوز جزیره بود، امروزه از یک مسیر کوچک ماسه‌ای به قاره آفریقا وصل شده است. این مرز میان اسپانیا و مراکش به طول ۸۳ متر کوتاه‌ترین مرز در جهان است.

قمیره سکنه‌ای ندارد و تنها عده‌ای از نظامیان اسپانیایی در آن حضور دارند. سربازان اسپانیایی اجازه گذر از مرز را ندارند و تنها با بالگرد به این شبه جزیره رفت و آمد می‌کنند.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا