علم و دانش

پژوهش جدید: بوی صابون پشه‌ها را جذب می‌کند!

پژوهش جدید: بوی صابون پشه‌ها را جذب می‌کند!

محققان می‌گویند پشه‌ها احتمالاً به سمت بوی صابون جذب می‌شوند، چون وقتی از خون تغذیه نمی‌کنند، نیاز خود به شکر را با شهد گیاهان تأمین می‌کنند. درنتیجه، وقتی از صابون‌هایی با بوی گل‌ها و میوه‌ها استفاده می‌کنید، درواقع پشه‌ها را به سمت خود می‌کشانید.

«کلمنت ویناگر»، محقق ارشد این پروژه از مؤسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا می‌گوید این مسئله شبیه این است که صبح از خواب بیدار شوید و به‌طور هم‌زمان بوی چای و کیک را احساس کنید. این بوها برای شما بسیار جذاب خواهند بود.

بوی بدن فرد هم در جذب پشه‌ها اهمیت دارد

با وجود توضیحات بالا، ظاهراً اثر هر صابون روی هر شخص متفاوت است. دلیل این امر احتمالاً به واکنش متفاوت صابون‌ها با بوی منحصربه‌فرد بدن هر فرد برمی‌گردد. ویناگر می‌گوید: «جالب توجه است که فردی که پیش از شست‌وشو برای پشه‌ها بسیار جذاب است، با استفاده از یک صابون برای آن‌ها جذاب‌تر و با یک صابون دیگر برایشان زننده می‌شود.»

ازاین‌رو، دانشمندان نتیجه‌گیری کرده‌اند که انتخاب صابون می‌تواند توضیح بدهد که چرا بعضی‌ها جاذب پشه‌ها هستند، درحالی‌که بقیه از گزند این حشرات در امان می‌مانند.

محققان در این آزمایش صابون‌هایی از چهار برند Dial ،Dove ،Native و Simple Truth را بررسی کردند و مشخص شد که به‌جز Native، بقیه برندها نه در همه شرکت‌کنندگان اما در برخی از آن‌ها موجب جذب پشه‌ها می‌شوند. پژوهشگران حدس می‌زنند که اثر معکوس Native به‌خاطر بوی نارگیل باشد که برخی شواهد پیش‌تر از اثر روغن آن در دفع پشه‌ها خبر داده بودند.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا