علم و دانش

دریاچه خشکیده هامون از نگاه ماهواره‌های ناسا/ عکس

دریاچه خشکیده هامون از نگاه ماهواره‌های ناسا/ عکس

تصویرماهواره‌ای امروز(۲۹ سپتامبر) از رصدخانه زمین ناسا، توفان گرد و غباری را نشان می‌دهد که در اواسط ماه جاری میلادی در بخش‌هایی از ایران، افغانستان و پاکستان حرکت کرده و همچنان در جریان است.

ناسا گفت، این تصویر که توسط ماهواره NOAA-NASA Suomi NPP به دست آمده است، توده‌های غلیظی از گرد و غبار را نشان می‌دهد که صدها کیلومتر در سراسر منطقه خشک پاکستان و افغانستان می‌وزد.

به گفته ناسا به نظر می‌رسد که این گرد و غبار از تالاب‌های خشکیده هامون سرچشمه می‌گیرد و تا حدودی شهر زابل ایران را احاطه کرده است.

هامون خشکیده از نگاه ماهواره‌های ناسا/ عکس

بیشتر بخوانید:

  • هدیه گرانقیمت آمریکا برای اوکراین/ عکس

  • بمب‌افکن اتمی غول‌پیکر که تا ۱۰۰ سال به پرواز ادامه خواهد داد/ عکس

  • پیدا شدن گنج هزار ساله در حیاط خانه/ عکس

  • حلقه‌های عجیب روی زمین که از فضا هم دیده شدند/ عکس

  • حق با اینشتین بود/ آزمایش چیزی که روی زمین وجود ندارد

در این گزارش آمده است، هنگامی که هامون خشک می‌شود، این منطقه به دلیل یک ویژگی آب و هوایی پایدار به نام باد لوار (بادهای ۱۲۰ روزه)، که از اواخر ماه می میلادی تا اواخر سپتامبر از شمال غربی می‌وزد، به کانون توفان‌های گرد و غبار تبدیل می‌شود که استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران را درگیر می‌کند.

ناسا تأکید دارد، بیش از دو دهه سطح پایین آب در تالاب هامون می‌گذرد که این اتفاق منجر به افزایش قابل توجه توفان‌های گرد و غبار شده است. این امر به ویژه در طول تابستان به شکل بادهای مرسوم به بادهای ۱۲۰ روزه، دیده می‌شود.

این گزارش می‌افزاید، سطح آب هامون تحت تأثیر بارندگی و جریان رودخانه هیرمند است که از کوه‌های هندوکش در افغانستان می‌گذرد و سپس به تالاب‌ها هامون ختم می‌شود.

ناسا می‌گوید، خشکسالی‌های مکرر از سال ۱۹۹۹، همراه با افزایش تقاضای بالادستی در افغانستان برای منابع آبی برای کشاورزی و سایر مصارف، خشکی هامون را تشدید کرده است.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا