اینترنت

درج قیمت وارد کننده و مصرف کننده روی موبایل، تبلت و لپ‌تاپ الزامی شد

درج قیمت وارد کننده و مصرف کننده روی موبایل، تبلت و لپ‌تاپ الزامی شد

مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی وزارت صمت اعلام کرد از ابتدای اردیبهشت 1401 همه کالا‌های وارداتی از جمله موبایل، تبلت و لپ‌تاپ ملزم به درج قیمت وارد کننده و مصرف‌کننده می‌شوند. این اقدام در راستای طرح «خرید شفاف» بوده و هدف اجرای آن جلوگیری از گران‌فروشی و کنترل قیمت عنوان شده است.

«محسن حسین‌لویی»، مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی وزارت صمت به طرح «خرید شفاف» و اجرایی شدن مرحله جدید آن اشاره کرد و گفت:

«در مرحله جدید طرح درج قیمت بر روی کالا‌ها که از اول اردیبهشت اجرا شده، تمامی کالاها از جمله کالا‌های وارداتی مانند تبلت، موبایل، لپ‌تاپ و کامپیوتر (غیر از موارد استثنا) مشمول درج قیمت وارد کننده و مصرف‌کننده می‌شوند.»

به گفته وی در کالاهای وارداتی به جای درج قیمت تولید کننده، قیمت وارد کننده درج می‌شود و این کالا‌ها مانند سایر کالاها مشمول درج قیمت مصرف کننده نیز هستند.

گفتنی است طرح «خرید شفاف» که هدف آن جلوگیری از گران‌فروشی و کنترل قیمت عنوان شده است، در 6 مرحله تعریف شده که تاکنون 4 مرحله آن اجرا شده و مرحله پنجم آن نیز از اول اردیبهشت 1401 اجرایی می‌شود.

در هر مرحله از اجرای این طرح، تعدادی اقلام کالا‌هایی به طرح اضافه و مشمول درج قیمت می‌شدند اما به گفته حسین‌لویی در مرحله پنجم این طرح، همه کالا‌ها مشمول اجرای طرح درج قیمت کالا شدند. همچنین در این مرحله برخی از گروه‌های کالایی مستثنی هستند:

«براساس طرح «خرید شفاف»، تولیدکنندگان مکلف شدند قیمت تمام شده کالا‌های تولیدی را روی انواع کالا‌ها ثبت و عرضه‌کنندگان و فروشندگان نیز در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا واحد‌های صنفی مکلف به درج قیمت مصرف کننده براساس سود تعیین شده توسط وزارت صمت، هستند. از تاریخ 16 اسفند 1400 نیز علاوه بر درج قیمت تولیدکننده، تولیدکنندگان نیز باید قیمت مصرف کننده را نیز بر روی کالا درج کنند.»

گفتنی است براساس طرح جدید وزارت صمت، پیش از این تنها قیمت تولیدکننده روی کالاها درج می‌شد که باعث سردرگمی مردم و گلایه‌هایی از این طرح شده بود.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا