علم و دانش

برف انبوهی که در مریخ بر خاک نشسته / عکس

برف انبوهی که در مریخ بر خاک نشسته / عکس

مریخ در اوج زمستان خود به یک چشم انداز زمستانی فریبنده تبدیل می‌شود. در نزدیکی قطب‌های آن، دما می‌تواند به طور چشمگیری کاهش یابد و به سطوح بسیار پایینی برسد که منجر به تشکیل برف و یخ می‌شود. دمای هوا در این مناطق ممکن است حتی تا منفی ۱۲۳ درجه سانتیگراد نیز کاهش یابد.

دانشمندان به لطف مریخ نوردهای رباتیک و فضاپیماهای در حال گردش در مریخ، به بینش خوبی در مورد میزان پوشش برف در سیاره سرخ رسیده‌اند.

بیشتر بخوانید:

  • به فنا دادن زیردریایی اتمی ۳ میلیارد دلاری با یک اشتباه مضحک/ عکس

اکنون پژوهشگران دانشگاه فنی برلین آلمان تلاش کرده‌اند تا درباره میزان برف انباشته شده در قطب شمال مریخ در طول یک سال مریخی اطلاعات بیشتری کسب کنند.

برف انبوهی که در مریخ به زمین نشسته / عکس

انباشت برف مریخی

در مریخ دو نوع برف وجود دارد، یکی یخ‌آب و دیگری کربن دی اکسید که عموماً به عنوان یخ خشک شناخته می‌شود.

به دلیل جو نازک مریخ و دمای سرد آن، برفی که به شکل یخ‌آبی است، تصعید می‌شود -قبل از رسیدن به سطح به گاز تبدیل می‌شود- و از سوی دیگر، برفی که به صورت یخ خشک است موفق به رسیدن به سطح مریخ می‌شود.

یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که عواملی مانند تصعید می‌تواند منجر به احتمال بارش برف بیشتر در طول زمستان و بارش کمتر در طول بهار نسبت به برآورد قبلی شود.

پژوهشگران برای این مطالعه، تمام تجمع برف و یخ را در قطب شمالی مریخ ارزیابی کردند و سپس تخمین‌های خود را با اندازه‌گیری‌های قبلی به ‌دست‌ آمده توسط کاوشگر ارتفاع‌سنج لیزری مدارگرد مریخ(MOLA) متعلق به ناسا مقایسه کردند.

بیشتر بخوانید:

  • عامل اصلی انقراض دایناسورها پیدا شد

آن‌ها از اندازه‌گیری‌های مبتنی بر سایه‌های ایجاد شده توسط بلوک‌های یخی درون ذخایر لایه‌ای قطب شمال مریخ برای محاسبه عمق انباشت فصلی برف استفاده کردند. این کار با کمک سایه‌هایی که در تصاویر کاوشگر آزمایش تصویربرداری با وضوح بالا(HiRISE) ناسا دیده می‌شود، انجام شد.

پژوهشگران پیشنهاد کردند که از تغییرات این سایه‌ها برای پی بردن به اعماق انباشت فصلی در عرض‌های جغرافیایی قطبی استفاده کنند.

یافته‌ها نشان داد که وقتی دما در طول یک سال مریخی(sol) تغییر می‌کند، این انباشت‌ها و سایه‌هایی که ایجاد می‌کردند، تغییر می‌کردند و مشخص شد که مقدار و عمق بارش برف از زمستان تا بهار کاهش می‌یابد.

این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد که میزان بارش برف روی مریخ در طول سال متفاوت است.

پژوهشگران می‌گویند ضخامت این برف‌ها می‌تواند در اوج زمستان به حدود یک متر برسد و سپس در بهار به حدود ۰.۲۱ متر کاهش یابد. ضمن این که با فرا رسیدن و گذران تابستان، میزان برف تا زمانی که شرایط سرما دوباره بازگردد، همچنان کاهش می‌یابد.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا