اینترنت

سامسونگ با پشت سر گذاشتن اینتل بزرگترین فروشنده تراشه در سال 2021 شد

سامسونگ با پشت سر گذاشتن اینتل بزرگترین فروشنده تراشه در سال 2021 شد

سامسونگ الکترونیکس با پشت سر گذاشتن اینتل از نظر درآمد به بزرگ‌ترین تراشه‌ساز سال 2021 تبدیل شد. این غول کره‌ای عمده موفقیتش را مدیون عملکرد درخشان کسب و کار حافظه‌های خود است.

به گزارش خبرگزاری Nikkei Asia، شرکت تحقیقاتی گارتنر در رده‌بندی جدیدی که نتایج آن مقدماتی و بدون احتساب شرکت‌هایی مثل TSMC است، نشان داده که درآمد بخش نیمه‌رساناهای سامسونگ با رشد 31.6 درصدی در سال 2021 به 75.9 میلیارد دلار رسیده است. این شرکت آخرین بار در سال 2018 بیشترین درآمد را در بازار تراشه‌ها در اختیار داشت.

سامسونگ مدیون کسب و کار حافظه‌هاست

فروش کسب و کار حافظه‌های سامسونگ پارسال یک رشد 34.2 درصدی را تجربه کرد. در سال 2021 به خاطر تداوم خانه‌نشینی، تقاضا برای کامپیوترهای شخصی و سایر لوازم الکترونیکی زیاد بود و حتی سرورها هم مشتریان زیادی داشتند. شرکت‌های تولیدکننده لوازم مصرفی موجودی انبارهای تراشه خود را افزایش دادند و همین مسئله موجب افزایش قیمت نیمه‌رساناها شد.

تراشه سامسونگ

بازار نیمه‌رساناها پارسال در مجموع با رشد 25.1 درصدی به ارزش 583.5 میلیارد دلار رسید. این نخستین باری بود که آمار فروش در این بازار از نیم تریلیون دلار فراتر رفت.

رقم درآمد اینتل با رشد ناچیز 0.5 درصدی به 73.1 میلیارد دلار رسید. این تراشه‌ساز آمریکایی در میان 25 شرکت برتر بازار، آهسته‌ترین رشد فروش را به‌خصوص در بازار پردازنده‌های سرورها داشت که در گذشته نقطه قوت اینتل محسوب می‌شد.

AMD به عنوان رقیب مستقیم اینتل از رده چهاردهم به رده دهم رسید و سهم بازار خود را افزایش داد. کوالکام و مدیاتک هم که هر دو برای بازارهای مخابراتی تراشه می‌سازند، در رده‌های پنجم و هفتم قرار دارند. از سوی دیگر، تحریم‌های آمریکا علیه هواوی به افزایش سهم سایر شرکت‌ها منجر شد.

خود هواوی به خاطر همین مشکلات از نظر درآمد کسب و کار تراشه‌ها در واحد HiSilicon افت چشمگیری را تجربه کرد. این واحد در سال 2020 حدود 8.2 میلیارد دلار درآمد داشت، اما در سال 2021 فقط توانست 1 میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا