اینترنت

مدیرعامل فایزر: تزریق سالانه واکسن کرونا بر بازه‌های چندماهه ارجحیت دارد

مدیرعامل فایزر: تزریق سالانه واکسن کرونا بر بازه‌های چندماهه ارجحیت دارد

مدیرعامل شرکت فایزر به تازگی مدعی شده که برای مقابل با همه‌گیری استفاده سالانه از واکسن ویروس کرونا نسبت به استفاده از دوزهای جدید در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر ارجحیت دارد. واکسن ساخت مشترک فایزر و بیون‌تک در کاهش نرخ بستری و مرگ ناشی از سویه امیکرون موثر است، اما کمتر از قبل می‌تواند مانع از ابتلا به ویروس شود.

به گزارش رویترز، «آلبرت بورلا»، مدیرعامل فایزر در مصاحبه جدیدی در پاسخ به این سوال که توزیع دوزهای جدید واکسن ویروس کرونا در بازه‌های زمانی چهار تا پنج ماهه مناسب است یا نه، گفت: «چنین رویکردی یک سناریوی مطلوب نخواهد بود. امیدوارم واکسنی داشته باشیم که هر یکسال یکبار نیاز به تجدید داشته باشد. با دوزهای سالانه راحت‌تر می‌توانیم مردم را به دریافت واکسن مجاب کنیم. مردم هم راحت‌تر می‌توانند زمان دوزها را به خاطر بسپارند.»

دوزهای سالانه واکسن کرونا برای مردم راحت‌تر است

مدیرعامل فایزر افزود: «از دید یک چهره بهداشتی، راهکار ایده‌آل همین است. سعی داریم واکسنی بسازیم که امیکرون را پوشش دهد و سایر سویه‌ها را فراموش نکند. چنین واکسنی می‌تواند یک راهکار مناسب باشد.»

آلبرت بورلا مدیرعامل فایزر

بورلا قبلا گفته بود که فایزر واکسن اختصاصی امیکرون را تا ماه مارس برای دریافت مجوز و تولید انبوه آماده می‌کند. در کنار او، مدیرعامل مدرنا هم از آماده شدن داده‌های لازم درباره عملکرد واکسن امیکرون در ماه مارس خبر داده بود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) چند روز پیش اعلام کرد که دوز سوم واکسن‌های mRNA در مقابله با موج واریانت امیکرون ضروری است و تا 90 درصد از بستری شدن بیماران در بیمارستان‌ها جلوگیری می‌کند.

چند هفته پیش مدیرعامل مدرنا گفته بود که دوز سوم واکسن ویروس کرونا با گذر زمان دچار افت اثربخشی می‌شود. بنابراین مردم احتمالا در فصل پاییز سال آینده احتمالا به دوز چهارم نیاز پیدا می‌کنند. البته این گفته‌ها در شرایطی صادق باقی می‌ماند که جهش متفاوتی شرایط همه‌گیری را تغییر ندهد.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا