تکنولوژی

روسیه پیشرفته‌ترین تانک خود را در جنگ با اوکراین از دست داد

روسیه پیشرفته‌ترین تانک خود را در جنگ با اوکراین از دست داد

طبق گزارش‌ها، روسیه پیشرفته‌ترین تانک خود با نام T-90M را در جنگ با اوکراین از دست داده تا پس از ناو جنگی پیشرفته «موسکوا»، دومین جنگ افزار پیشرفته و قدرتمندش توسط نیروهای اوکراینی نابود شود.

نزدیک به سه ماه از شروع «عملیات نظامی ویژه» روسیه در اوکراین می‌گذرد؛ جنگی که نه تنها تلفات انسانی بی‌شماری داشته، بلکه باعث نابودی بسیاری از تجهیزات نظامی و هواپیماها از جمله بزرگترین هواپیمای دنیا به نام آنتونوف 225 مریا شده است. حالا هم تانک بسیار پیشرفته T-90M قربانی این جنگ شده است.

تانک T-90M چه ویژگی‌هایی دارد؟

T-90M یک ارتقای بزرگ نسبت به تانک‌های T-72 دوران شوروی محسوب می‌شود و از موتور قدرتمند 1300 اسب بخاری بهره می‌برد که این موتور، سرعت 45 کیلومتر بر ساعتی را برای آن به همراه دارد.

این تانک دارای دید پانوراما دوربرد با کانال تصویربرداری حرارتی اضافه است. دید چند کاناله به این تانک کمک می‌کند تا در هر ساعت از روز برای انجام عملیات‌ها مناسب باشد. این تانک همچنین می‌تواند به سیستم ردیابی خودکار «Kalina» مجهز شود که قفل شدن روی هدف و حتی شلیک در هنگام حرکت را ممکن می‌کند.

تانک T-90M

تانک T-90M از صفحات فولادی اضافه به نام «RELIKT»، سیستم‌های هشدار لیزری و حفاظ‌های خاص برای محافظت در برابر «آرپی‌جی» به شکل توری در قسمت پایینی برجک و بخشی پشتی بهره می‌برد. این تانک همچنین دارای پوشش ویژه‌ای از مواد عایق حرارتی به نام «Nakida» است که به مخفی ماندن این تانک از دید رادارها کمک زیادی می‌کند.

طبق تخمین‌ها، ارتش روسیه تنها 100 تانک T-90M دارد و اولین تانک‌ها در اوایل 2020 به ارتش روسیه تحویل داده شدند.

جنگ افزار آمریکایی، قاتل پیشرفته‌ترین تانک روسیه

تانک T-90M

با وجود تمام سیستم‌ها و قابلیت‌های محافظتی، این تانک توسط موشک ضد تانک آمریکایی «جاولین» در جنگ با اوکراین نابود شده است. جاولین یک جنگ افزار ضد تانک پیشرفته و قدرتمند است که تا به امروز در 5000 درگیری موفق عمل کرده است. جاولین از یک کلاهک ضد تانک قوی (HEAT) بهره می‌برد که از بالا به تانک‌ها حمله می‌کند؛ یعنی جایی که نازک‌ترین زره تانک قرار دارد.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا