اینترنت

پرواز ۱۹ هلی‌کوپتر مریخی نبوغ به دلیل شرایط نامساعد جوی به تاخیر می‌افتد

پرواز ۱۹ هلی‌کوپتر مریخی نبوغ به دلیل شرایط نامساعد جوی به تاخیر می‌افتد

تاخیر در پروازهای زمین به وفور اتفاق می‌افتد و حالا بنظر می‌رسد که روی مریخ هم چنین تاخیراتی نادر نیست. ناسا در چهارشنبه گذشته اعلام کرد که به دلیل شرایط نامساعد جوی، پرواز بعدی هلی‌کوپتر نبوغ (Ingenuity) به تعویق می‌افتد.

هلی‌کوپتر مریخی نبوغ تاکنون ۱۸ پرواز موفق در مریخ انجام داده است و قرار بود تا نوزدهمین پرواز خود را در ۵ ژانویه/۱۵ دی انجام دهد. اما طوفان گرد و غباری که هم اکنون در دهانه جزرو مریخ در حال رخ دادن است، فعلا مانع ادامه فعالیت‌های هلی‌کوپتر نبوغ و مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) شده است.

پرواز ۱۹ هلی‌کوپتر مریخی نبوغ به دلیل شرایط نامساعد جوی به تاخیر می‌افتد
طوفان مریخ و دهانه جزرو. امتیاز تصویر: ناسا

در نیمکره شمالی مریخ جایی که دهانه جزرو قرار دارد، فصل تابستان به زودی تمام و پاییز مریخی با طوفان‌های گرد و غبار‌اش آغاز می‌شود، اما حضور چنین طوفان شدیدی آن هم در اواخر تابستان پیش‌بینی نشده بود. تیم ماموریت می‌گوید که سال پیش چنین طوفان شدیدی را روی مریخ ندیده بودیم و انتظارش را نداشتیم.

ناسا داده‌های خود را از فضاپیماهای مدارگرد مریخ و ابزار هواشناسی مریخ‌نورد استقامت دریافت می‌کند تا شرایط جوی را برای پرواز هلی‌کوپتر نبوغ در مریخ بسنجد. با توجه به داده‌هایی که تیم ماموریت از آب و هوای مریخ دریافت کرده بود، باید تصمیم خود را چند روز زودتر می‌گرفت. از آنجایی که طبق داده‌ها گرد و غبارهای مریخی به نزدیکی دهانه می‌رسید و جلوی رسیدن نور خورشید به پنل‌های خورشیدی نبوغ را می‌گرفت، این تیم بهترین تصمیم را گرفت و پرواز ۱۹ام نبوغ را به تاخیر انداخت.

طوفان دهانه جزرو در حال حاضر آرام گرفته است و ناسا توانست از این اتفاق تجربه‌هایی را برای پیش‌بینی آب و هوای مریخ به دست آورد و با آغاز فصل طوفان‌های مریخی، برنامه پرواز نبوغ را با دقت بیشتری بچیند.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا