فناوری

پرتاب دو موشک اسپیس‌ایکس در کمتر از ۵ ساعت!

پرتاب دو موشک اسپیس‌ایکس در کمتر از ۵ ساعت!

شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) در روز ۱۷ مارس دو ماموریت مداری را انجام داد. این نمایش در ساعت ۳:۲۶ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی آغاز شد و اسپیس ایکس، ۵۲ ماهواره اینترنتی «استارلینک»(Starlink) خود را از «پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ»(VBG) در کالیفرنیا به مدار زمین پرتاب کرد. سپس در ساعت ۷:۳۸ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی، یک موشک «فالکون۹»(Falcon ۹) حامل ماهواره‌های مخابراتی SES-۱۸ و SES-۱۹ از «ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال»(CCSFS) در فلوریدا بلند شد.

هر دو ماموریت طبق برنامه پیش رفتند. ماهواره‌های استارلینک در مدار پایین زمین مستقر شدند و فالکون۹ نیز با موفقیت SES-۱۸ و SES-۱۹ را به مدار انتقالی زمین‌ایستا رساند.

مرحله نخست فالکون۹ به سلامت به زمین بازگشت و کمتر از ۹ دقیقه پس از بلند شدن، روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین اسپیس ایکس در دریا فرود آمد.

بیشتر بخوانید:

  • جنگنده پنهان‌کار ترکیه با ظاهری شبیه به اف ۲۲ / عکس

  • نابغه بزرگ قرن بیستم کجا اشتباه کرد؟

  • سقوط چشمگیر سرعت اینترنت ایران دو روز پس از وعده 40 برابر شدن سرعت اینترنت توسط وزیر / عکس

پرتاب دو موشک اسپیس‌ایکس در کمتر از ۵ ساعت!

به گفته اسپیس ایکس، این هشتمین پرتاب و فرود برای فالکون۹ و ششمین پرتاب برای موشکی بود که SES-۱۸ و SES-۱۹ را پرتاب کرد.

۵۲ ماهواره استارلینک، به بیش از ۳۷۰۰ ماهواره دیگر در شبکه پهن‌باند بزرگ اسپیس ایکس می‌پیوندند که توسعه آنها در آینده نیز ادامه خواهد یافت. شرکت اسپیس ایکس، مجوز استقرار ۱۲ هزار ماهواره استارلینک را در مدار پایین زمین دارد و علاوه بر آن، برای مجوز ارسال ۳۰ هزار ماهواره دیگر نیز درخواست داده است.

ماهواره‌های مخابراتی SES-۱۸ و SES-۱۹ به فاصله دورتری رفتند. این دو ماهواره به سمت مدار انتقالی زمین‌ایستا در فاصله حدود ۳۵۷۰۰ کیلومتر بالاتر از سیاره ما حرکت می‌کنند.

پرتاب‌های روز ۱۷ مارس، هجدهمین و نوزدهمین پرتاب سال برای اسپیس ایکس بودند و پرتاب‌ها ادامه خواهند داشت. ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس، تابستان گذشته گفت که این شرکت احتمالا در سال ۲۰۲۳، تا ۱۰۰ ماموریت مداری را انجام خواهد داد.

پرتاب ۵۲ ماهواره اینترنتی استارلینک و ویدئوی دوم، پرتاب ماهواره‌های مخابراتی را نشان می‌دهد.

58321

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا