علم و دانش

رازگشایی از توانایی حیرت آور یوزهای هم نژاد با « پیروز » / عکس

رازگشایی از توانایی حیرت آور یوزهای هم نژاد با « پیروز » / عکس


دریافت 7 MB

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، یوزها ، آنها را احتمالا می توان سریعترین حیوانات روی زمین دانست. شکارچیانی که به سرعت باد به شکار می رسند. هم خانواده های یوزهای آسیایی در حال انقراض ایران در آفریقا اعدادی از خود به جای گذاشته اند که دانستن شان هوش از سر می پراند. آماری که در یک شرایط زیست طبیعی باید پیروز در لحظه شکار در طبیعت به آن می رسید . حسرتی که بی شک در تربیت توران و آذر در دل علاقمندان به طبیعت می ماند. رویای شکار آزاد شکارچیان مادرزادی در طبیعت که می توانند در چشم به هم زدنی به سرعت باورنکردنی ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسند.

حداکثر سرعت یک یوز چقدر است؟

حداکثر سرعت یک یوزپلنگ بالغ حدود ۱۲۰ کیلومتر در ساعت (تقریبا ۷۵ مایل در ساعت) است. البته دویدن به این سرعت انرژی زیادی می‌طلبد، بنابراین دویدن با این سرعت بخشی از برنامه روزانه هیچ یوزپلنگی نیست.

عکس | قدرت شگفت انگیز شکارچی خالدار نماد ایران / رسیدن به سرعت ۱۲۰ کیلومتر تنها با سه گام!

یوزپلنگ چقدر می تواند در یک دقیقه بدود؟

یک یوزپلنگ می تواند در یک دقیقه به سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت برسد. یوزپلنگ با بدن باریک و فیبرهای عضلانی سریع انقباض خود، شتاب ۱۰ متر در ثانیه دارد.

تنها با سه گام، شکارچی خالدار به سرعت ۶۰ مایل در ساعت (۹۶.۶ کیلومتر در ساعت) می رسد. یعنی رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در شتاب اولیه ، فقط در ۳ تا ۵ ثانیه ، این یک توانایی شگفت انگیز است!

یک یوزپلنگ در ۱ دقیقه چقدر می تواند بدود؟

یوزپلنگ ها در ۳۰ ثانیه به حداکثر سرعت خود می رسند. در این سی ثانیه ، آنها می توانند فاصله ای حدود یک کیلومتر طعمه خود را تعقیب کنند و از فاصله ای بعید در یک چشم به هم زدن بالای سر شکار برسند. اگرچه آنچه بیشتر در طبیعت رخ می دهد ، طی مسافتی بین ۶۰۰-۷۰۰ متر است. یوزپلنگ ها پس از رسیدن به حداکثر سرعت خود می توانند با هر گام هشت متر را طی کنند. در طول این سرعت، مواقعی وجود دارد که هیچ یک از پنجه‌ها با زمین تماس نمی‌گیرند و بدون زحمت روی دشت می‌روند.

یک یوزپلنگ چقدر می تواند با حداکثر سرعت بدود؟

یوزپلنگ ها می توانند حداکثر سرعت خود را برای حدود سی ثانیه حفظ کنند. ۲۰ تا ۳۰ ثانیه ای که یوزپلنگ در آن می دود تنها چیزی است که برای شکار طعمه خود نیاز دارد!

عکس | قدرت شگفت انگیز شکارچی خالدار نماد ایران / رسیدن به سرعت ۱۲۰ کیلومتر تنها با سه گام!

۴۱۴۱

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا