علم و دانش

عجیب اما واقعی؛ نهنگی که اسکولیوز گرفته!/ عکس

عجیب اما واقعی؛ نهنگی که اسکولیوز گرفته!/ عکس


دریافت 3 MB

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، به نظر می‌رسد که نهنگ غول‌پیکر در حال تلاش برای شنا کردن است، گویی در تار یک تور ماهیگیری گیر کرده است؛ هنگامی که زیست شناسان و دامپزشکان به صحنه رسیدند، مشخص شد که وضعیت نهنگ کاملاً آنطور که انتظار داشتند نیست، فیلم‌های پهپادها نشان می‌دهد که انحراف شدید در ستون فقرات حیوان تقریباً در نیمه بدن آن وجود دارد.

بر اساس یک پست فیسبوکی از بنیاد Oceanografic در والنسیا که تیم نجات را فرستاد، اختلال نهنگ آنقدر شدید به نظر می‌رسید که گویا کل آناتومی آن را از بین برده است. زیست شناسان امیدوار بودند که ردیاب را به نهنگ متصل کنند، اما ناهنجاری در ستون فقرات آن این کار را غیرممکن کرد.

پس از چند ساعت، نهنگ غول‌پیکر خط ساحلی را ترک کرد و به سختی شنا کرد.

عجیب اما واقعی؛ نهنگی که اسکولیوز گرفته!/ عکس

اسکولیوز در بین نهنگ ها نادر است، اما زمانی که رخ می‌دهد، توجه را به خود جلب می کند. در سال 2019، یک نهنگ مینک با انحنای واضح در ستون فقرات به طرز غم انگیزی در ساحل یافت شد و به محققان این فرصت را داد تا تأثیر آناتومیکی اسکولیوز در نهنگ‌ها را از نزدیک مطالعه کنند.

یافته‌های آنها یک مبنای مکانیکی مشترک را برای اسکولیوز در انسان و نهنگ نشان می دهد. انسان ها بیش از هر پستاندار دیگری می توانند با این وضعیت دردناک رو به رو شوند. ما تنها گونه‌ای هستیم که به‌طور خودبه‌خودی به اسکولیوز مبتلا می‌شویم، بدون هیچ دلیل زمینه‌ای آشکار، چیزی که به آن اسکولیوز «ایدیوپاتیک» می‌گویند.

آناتومی ما ثبات چرخشی را کاهش می دهد تا وزن را به راحتی برای حرکت دوپا توزیع کند، به این معنی که ستون فقرات ما می تواند به راحتی و بدون هیچ دلیل واضحی از شکل خارج شود. از سوی دیگر، آناتومی نهنگ، ستون‌های مهره‌ای را برای این غول‌های دریایی فراهم می‌کند که کمتر از ستون فقرات ما مستعد خم شدن در اثر فشار وضعیت و استفاده هستند.

در مورد نهنگ غول‌پیکر از والنسیا، مشخص نیست که چگونه ستون فقرات آن تا این حد تغییر شکل داده است. با افزایش ترافیک جهانی کشتیرانی، احتمال رویارویی با یک کشتی اقیانوسی قدرتمند می تواند شرایط آن را توضیح دهد.

برآوردها حاکی از آن است که سالانه بیش از 20 هزار نهنگ در اثر برخورد با کشتی ها در سراسر جهان می میرند، و بیشتر این برخوردها شامل نهنگ های باله می‌شود که دومین پستاندار بزرگ در جهان و یکی از پستاندارانی است که زمان زیادی را در نزدیکی سطح اقیانوس می گذراند. نهنگ‌های گوژپشت قربانی بعدی هستند.

همین سال گذشته، یک نهنگ گوژپشت با کمر شکسته در حالی که تمام مسیر را از شمال بریتیش کلمبیا تا هاوایی شنا می‌کرد، توسط دوربین‌های پهپاد ردیابی شد.

منبع: ساینس‌آلرت

227227

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا