علم و دانش

هشدار به مردم آمریکا/ توده‌ای عظیم نزدیک می‌شود، از فضا هم معلوم است!

هشدار به مردم آمریکا/ توده‌ای عظیم نزدیک می‌شود، از فضا هم معلوم است!

این توده عظیم از مواد لزج سبز در حال حاضر در مسیری به سمت یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در جهان یعنی فلوریدا در حرکت است و ممکن است به شکل یک دیوار سه فوتی (حدود یک متر) از این مواد جلبکی وارد فلوریدا شده و موجب مشکلاتی برای قایق‌ها و شناگران در این منطقه شود.

بنا به گفته کارشناسان دانشکده علوم دریایی دانشگاه فلوریدا، حرکت این توده جلبکی خبر خوبی برای آینده این منطقه نیست.

«برایان بارنس» در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی اظهار داشت: این باورنکردنی است؛ آنچه در تصاویر ماهواره‌ای می‌بینیم خبر خوبی برای سواحل پاکیزه نیست.

وی افزود: حتی اگر این تنها در بیرون مناطق ساحلی باشد هم می‌تواند موجب مسدود شدن شیرهای ورودی تاسیساتی مانند نیروگاه‌ها یا کارخانجات تصفیه آب شود. همچنین مشکلاتی برای اسکله‌ها و قایق‌ها ایجاد خواهد شد و واقعا می‌تواند زیرساخت های حیاتی را تهدید کند.

هشدار به مردم آمریکا/ توده‌ای عظیم که از فضا هم دیده می‌شود!

این کارشناس گفت: تا جایی که سوابق تاریخی نشان می‌دهد، «سارگاسم» (sargassum یا خزه‌های شناور بر دریا)‌ بخشی از اکوسیستم‌ بوده اند اما مقیاس این پدیده بسیار بزرگتر است.

این توده جلبکی عظیم تنها چند روز پس از آن نمایان شد که فلوریدا شاهد موجی از خزه‌ها و جلبک‌های سمی قرمز بود. سرخ خیزاب (Red tide) رشد شدید توده‌ای از جلبک‌های سمّی است که بطور طبیعی در خلیج مکزیک روی می‌دهد و به علت وجود موادی مانند نیتروژن سمیّت آن بیشتر می‌شود.

کمیسیون حفظ حیات وحش و ماهیان فلوریدا به مردم هشدار داده است که از شناکردن در آب‌های نزدیک و اطراف سرخ خیزاب خودداری کنند.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا