فناوری

عکس | امن‌ترین در جهان و آنچه در پس آن پنهان شده!

عکس | امن‌ترین در جهان و آنچه در پس آن پنهان شده!

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، طاق‌ها را می‌توان به تمدن‌های باستانی از جمله مصری‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها مرتبط دانست که اغلب برای نگهداری کالاهای با ارزش مانند گنجینه‌ها، اسناد مهم و آثار مقدس ساخته می‌شدند؛ گاوصندوق‌های امن تاریخچه‌ای طولانی دارند و به دوران ماقبل تاریخ باز می‌گردند که مردم از وسایل مختلفی برای محافظت از دارایی خود در برابر سرقت و آسیب استفاده می‌کردند. مصریان باستان برای محافظت از ثروت خود، مقبره‌ها و دیگر بناها را با اتاقک‌ها و تله های مخفی می‌ساختند.

قلعه‌ها و استحکامات اغلب برای حفظ اقلام ارزشمندی مانند طلا، نقره و سنگ‌های قیمتی در سراسر اروپای قرون وسطی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، صندوق‌های بزرگ و سنگین نیز به‌عنوان گاوصندوق قابل حمل همراه با قفل و کلید استفاده می‌شدند.

عکس | امن‌ترین در جهان و آنچه در پس آن پنهان شده!

پیشرفت در فلزات و فناوری‌های قفل‌سازی منجر به ساخت گاوصندوق‌ها و خزانه‌های پیچیده‌تر در قرن ۱۸ و ۱۹ شد. نفوذ به این گاوصندوق‌های فولادی جدید بسیار دشوارتر از صندوق های چوبی قبلی بود. چارلز چوب، که در سال ۱۸۱۸ یک شرکت قفل سازی را در انگلستان راه اندازی کرد، یکی از برجسته‌ترین سازندگان گاوصندوق قرن نوزدهم بود. گاوصندوق های Chubb از امن‌ترین گاوصندوق‌های جهان بودند و بانک‌ها، شرکت‌ها و دولت‌ها در سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌کردند.

استفاده از گاوصندوق‌ها و خزانه‌ها در طول قرن بیستم رشد کرد و با استفاده از مواد و فناوری جدید، امنیت آنها حتی بیشتر شد. قفل‌های الکترونیکی، سیستم‌های هشدار و نظارت تصویری در بسیاری از خزانه‌های مدرن رایج شده اند.

گاوصندوق های امن اکنون برای اهداف مختلفی از جمله ذخیره امن پول، جواهرات، هنر و سایر اشیاء قیمتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتظار می رود که با پیشرفت فناوری امنیتی، خزانه های ایمن برای حفظ اشیای قیمتی مهم باقی بمانند.

عکس | امن‌ترین در جهان و آنچه در پس آن پنهان شده!

اما، امن ترین خزانه در جهان چیست و چه چیزی پشت آن پنهان شده است؟

خزانه روز رستاخیز که به طور رسمی به عنوان خزانه جهانی بذر سوالبارد شناخته می شود، یک انبار امن در نزدیکی لانگیربین در جزیره نروژی اسپیتس برگن است. این بانک به عنوان پشتیبان بانک‌های بذر جهان با هدف حفظ تنوع زیستی کشاورزی در صورت وقوع یک فاجعه جهانی ایجاد شده است.

این طاق در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد و در دامنه کوهی در ارتفاع ۱۲۱ متری از سطح دریا ساخته شده‌است. این بنا برای تحمل بلایای طبیعی و انسان ساز مانند زلزله و جنگ هسته‌ای ساخته شده است. ورودی طاق یک تونل بتنی است که به سه اتاقک مستقل منتهی می‌شود که هر کدام می‌توانند تا ۱.۵ میلیون نمونه بذر را در خود جای دهند.

این خزانه توسط دولت نروژ اداره می‌شود و برای کشورها و سازمان‌هایی در سراسر جهان که می‌خواهند بذرها را برای حفاظت ذخیره کنند، باز است. تا سال ۲۰۲۲، این طاق دارای بیش از یک میلیون نمونه بذر از تقریباً هر کشور روی کره زمین است. دانه ها در دمای منفی ۱۸ درجه سانتیگراد نگهداری می شوند و پیش بینی می شود که برای صدها سال باقی بمانند.

خزانه روز رستاخیز به عنوان ابزاری حیاتی برای حفظ تنوع زیستی کشاورزی در جهان در نظر گرفته می‌شود که توسط تغییرات آب و هوایی، تخریب زیستگاه‌ها و بیماری‌ها تهدید می‌شود. هدف این است که اگر یک بحران جهانی در کشاورزی رخ دهد، بذرهایی که در خزانه نگهداری می‌شوند بتوانند به احیای محصولات کشاورزی و پر کردن بانک‌های غذایی کمک کنند.

این یکی از سخت‌ترین طاق‌های تاریخ نیست که آن را بسیار چشمگیر کرده است، اما همچنین مکان دورافتاده و هوای بسیار سردی که آن را احاطه کرده است، آن را غیرقابل نفوذ کرده است. ممکن است در آن طلا نباشد، اما این با ارزش ترین خزانه در جهان برای بشریت در نظر گرفته می شود.

منبع: historyofyesterday

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا