علم و دانش

تپه‌های عجیب مریخ، پدیده‌ای غیرعادی و شگفت‌انگیز / عکس

تپه‌های عجیب مریخ، پدیده‌ای غیرعادی و شگفت‌انگیز / عکس

دوربین HiRise مدارگرد شناسایی مریخ در گذشته نیز عکس‌هایی از تپه‌های شنی روی سطح این سیاره ثبت کرده بود، اما در این تصویر جدید، آن‌ها به شکل طرح‌هایی توخالی روی سیاره دیده می‌شوند. «آلفرد مک‌ایون»، اخترزمین‌شناس، درباره این تصویر نوشت: «تپه‌های شنی با اشکال و اندازه‌های مختلف در مریخ وجود دارند. در این مثال، تپه‌ها تقریباً کاملاً دایره‌ای هستند که پدیده‌ای غیرعادی است.»

تپه‌های شنی روی سطح مریخ

مریخ سیاره‌ای پر از گردوغبار، شن و باد است که آن را به مکانی مناسب برای تشکیل تپه‌های شنی تبدیل می‌کند. با یک نگاه دقیق به تصویر بالا می‌توان متوجه شد که این تپه‌ها دایره‌های دقیقی نیستند.

مک‌ایون در این رابطه ادامه می‌دهد: «آن‌ها اندکی نامتقارن هستند و در قسمت‌های جنوبی صفحه‌های خود لغزش تندی دارند. این نشان می‌دهد که ماسه به‌طور کلی به‌سمت جنوب حرکت می‌کند، اما جهت بادها ممکن است متغیر باشد.»

تپه‌های عجیب مریخ، پدیده‌ای غیرعادی و شگفت‌انگیز / عکس

محققان دوربین HiRise در دانشگاه آریزونا، درحال مطالعه این منطقه با هدف نظارت بر تغییرات فصلی در پوشش یخبندان بوده‌اند، اما این تصویر نشان می‌دهد که هیچ یخبندانی در این منطقه وجود ندارد. هرچند تصاویری شبیه به این مورد از سیاه مریخ ممکن است برای برخی افراد ماورایی به‌نظر برسد، اما درحقیقت ارتباط بین آن و سیاره ما را نشان می‌دهد. زمین نیز دارای تپه‌های شنی فوق‌العاده زیبای زیادی است که در مورد باد و تغییر فصل‌ها، داستان مشابهی را بیان می‌کنند.

درحال‌حاضر مریخ‌نوردها و ابزارهای علمی زیادی روی سطح سیاره سرخ درحال تحقیق و کشف شواهد جدیدی هستند، اما اخیراً برخی پژوهشگران در مقاله‌ای گفته بودند که کشف حیات بیگانه در مریخ با مریخ‌نوردهای فعلی غیرممکن است و آن‌ها به ابزارهای موردنیاز برای انجام این کار مجهز نشده‌اند.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا