علم و دانش

شکار عجیب ناسا در فضا: پیتزا/ عکس

شکار عجیب ناسا در فضا: پیتزا/ عکس


دریافت 53 KB

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، تصاویر جدیدی که فضاپیمای ناسا به ثبت رسانده‌است، نزدیک‌ترین تصاویری است که از آتشفشانی‌ترین قمر منظومه شمسی گرفته‌ شده‌است؛ گفتنی است که آخرین تصاویر گرفته شده از «آیو» به ماموریت افق‌های نو در سال ۲۰۰۶ باز می‌گردد، زمانی که مدارگرد پلوتو در راه رسیدن به این سیاره از کنار آیو عبور کرد.

بیشتر بخوانید:

این گیاه عجیب بوی گوشت گندیده می‌دهد!/ عکس

نتایج فاجعه بار برای یک تکنولوژی پیشرفته برای کاهش تصادف!

«آیو» هنوز شبیه پیتزا است؛ سطح لکه‌دار و رنگارنگ از فعالیت‌های آتشفشانی آن ناشی می‌شود. توده‌های آتشفشانی و جریان‌های گدازه در سراسر سطح آن به رنگ‌های مختلف از قرمز و زرد گرفته تا نارنجی و سیاه درآمدند. برخی از “رودخانه‌های” گدازه‌ای آن به طول صدها کیلومتر امتداد دارند.

جونو در ماموریت طولانی خود، اکنون ۴۹ بار به دور مشتری چرخیده‌است و در مسیر مطالعه چندین قمر مشتری است. این یکی از ۹ پرواز پروژه قمر آتشفشانی بود که اولین بار در دسامبر ۲۰۲۲ انجام شد، پرواز آتی سال آینده در ۳ فوریه ۲۰۲۴ در هزار و ۵۰۰ کیلومتری از «آیو» انجام خواهد شد.

شکار عجیب ناسا در فضا: پیتزا/ عکس

جیسون پری، کارشناس رصد آیو که با تیم‌های تصویربرداری کاسینی، گالیله و های‌رایز کار کرده است، در توییتر گفت که اولین نگاه‌های او به این تصاویر تغییرات ظریفی را نشان می‌دهد.

پری در این خصوص در توییتر نوشت:« تغییرات سطح بسیار ظریف هستند، اما حداقل دو مورد آن واضح است که یکی از آن‌ها نقطه داغ آتشفشانی است که برای اولین بار توسط نیو هورایزنز در میانه یک فوران کوچک مشاهده شد که طبق گفته Juno JIRAM هنوز فعال است و داده های دیگر قرمز شدن Chors Patera، دهانه آتشفشانی کاسه ای شکل را نشان می دهد.»

فضاپیمای ناسا یک ابزار نور مرئی با وضوح بالا را در اختیار فضانوردان گذاشته‌است؛ این دوربین به عنوان یک دوربین دسترسی عمومی در این ماموریت گنجانده شده‌است و تصاویر آن توسط عموم پردازش می‌شود، از زمانی که جونو در سال ۲۰۱۶ به مشتری رسید، بسیاری از افراد فعالانه تصاویر جونو را پردازش می‌کنند.

منبع: ساینس‌آلرت

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا