علم و دانش

عنکبوت غول‌پیکر چگونه لقمه بزرگتر از دهانش را می‌بلعد؟/ عکس

عنکبوت غول‌پیکر چگونه لقمه بزرگتر از دهانش را می‌بلعد؟/ عکس


دریافت 22 MB

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، بر اساس یک مطالعه جدید، عنکبوت بیوه ممکن است به طور معمول مهره داران را شکار کند، قربانیان شناخته شده‌ای از جمله مارمولک‌ها، خفاش‌ها و در حال حاضر حشره‌خوارها.

شکار حشره‌خوارها در صحنه‌ای وحشتناک در خارج از پنجره اتاق خواب در جنوب انگلستان ضبط شده‌است، جایی که یک عنکبوت بیوه، یک حشره‌خوار کوتوله را تحت فشار قرار می‌دهد و می‌بلعد، معمولا طول حشره‌خوارها حدود ۵ سانتی متر به اضافه دمی به طول ۴ سانتی متر است. طول این عنکبوت بیوه ۱.۴ سانتی متر است و وزن حشره‌خوار ۱۰ برابر وزن آن است.

در حالی که مهره‌داران اغلب در رژیم غذایی عنکبوت های بزرگتر، از جمله اعضای خانواده رتیل، قرار دارند، اما این اتفاق برای عنکبوت‌های بیوه نیز رخ می‌دهد با این تفاوت که این عنکبوت‌ها نمی‌توانند مانند رتیل‌ها با خزندگان یا پستانداران درگیر شوند. بنابراین، عنکبوت‌های بیوه برای مقابله با این طعمه‌های غول‌پیکر از ترکیبی از زهر قوی و تار استفاده می‌کنند.

این اتفاقی است که در خانه‌ای در جنوب انگلستان افتاد، جایی که داون استرجس، جانورشناس دانشگاه گالوی، ویدیوی باورنکردنی از آن ضبط کرد؛

این ویدئو یک عنکبوت بیوه را نشان می دهد که در بیرون پنجره اتاق خواب خانه قرار دارد و یک پستاندار کوچک را در دام ابریشم گیر می‌اندازد؛ تجزیه و تحلیل بعدی بقایای این پستاندار به محققان کمک کرد تا آن را به عنوان یک حشره‌خوار بشناسند.

محققان گزارش می‌دهند که این حشره‌خوار هنوز در آزمایشگاه زنده بود، اگرچه تنها در ابتدای آزمایش چند حرکت جزئی انجام داد و این حرکات جزئی احتمالاً به دلیل زهر عصبی قدرتمند عنکبوت است که باعث فلج عصبی عضلانی سریع می‌شود.

پس از ۲۰ دقیقه، عنکبوت طعمه خود را تا حدی دور از دید به داخل تیرچه‌ها برد. حشره‌خوار را در ابریشم پیچید و سه روز از آن تغذیه کرد و سپس آنچه را که از تار آن باقی مانده بود رها کرد. به گفته محققان، “بقایای حشره چیزی جز خز، استخوان و پوست نبود.”

مشخص نیست که چگونه عنکبوت برای اولین بار حشره‌خوار را شکار کرد، اما به احتمال زیاد تصادفی نبوده است. محققان می نویسند که این سومین گزارش در طی پنج سال از یک عنکبوت بیوه است که مهره دارانی را شکار می کند و روش های آنها به سازگاری با “شکار معمولی مهره داران” اشاره دارد.

منبع: ساینس‌آلرت

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا