علم و دانش

این عدد وزن زمین است!

این عدد وزن زمین است!

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، با این حال بهتر است پرسیده شود «جرم سیاره زمین چقدر است؟» پاسخ سریع به آن تقریباً ۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ (۶×10به توان 24 )کیلوگرم است.

چگونه دانشمندان به این جواب رسیدند؟

سوال فرعی جالب این است که “چگونه دانشمندان به این جواب رسیدند؟” قطعا این طور نیست که سیاره هر روز صبح قبل از دوش گرفتن، پا روی ترازو بگذارد و اندازه گیری وزن سیاره از جاذبه گرانشی که زمین برای اجرام نزدیک خود دارد به دست می آید.

بیشتر بخوانید:

جنجال به دلیل تقلب دردسرساز «دولت رییسی» از روی دست آقای «اون»!

عکس | ارابه جنگی پرنده بدون سرنشین «طالبان»!

هر دو جرم برای یکدیگر جاذبه گرانشی دارند؛ اگر دو توپ بولینگ را در نزدیکی یکدیگر قرار دهید، آنها به صورت گرانشی یکدیگر را جذب می کنند. جاذبه بسیار ناچیز است، اما اگر ابزارهای شما به اندازه کافی حساس هستند، می توانید جاذبه گرانشی دو توپ بولینگ روی یکدیگر را اندازه گیری کنید. از این اندازه گیری، می توانید جرم دو جسم را تعیین کنید. همین امر در مورد دو توپ گلف نیز صدق می کند، اما جاذبه حتی ناچیزتر است زیرا مقدار نیروی گرانش به جرم اجسام بستگی دارد.

زمین چند کیلو است؟

نیوتن نشان داد که برای اجسام کروی، می‌توان این فرض ساده‌کننده را ایجاد کرد که تمام جرم جسم در مرکز کره متمرکز است. این معادله جاذبه گرانشی دو جسم کروی بر روی یکدیگر را بیان می کند: F = G(M۱*M۲/R۲)

فرض کنید زمین یکی از جرم ها (M۱) و کره ۱ کیلوگرمی دیگری (M۲) است. نیروی بین آنها ۹.۸ کیلوگرم * متر بر ثانیه است، ما می توانیم این نیرو را با انداختن کره ۱ کیلوگرمی و اندازه گیری شتابی که میدان گرانشی زمین به آن اعمال می کند (۹.۸ متر بر ثانیه) محاسبه کنیم.

شعاع زمین ۶۴۰۰۰۰۰ متر (۶۹۹۹۱۲۵ یارد) است. اگر همه این مقادیر را حل کنید و M۱ را به دست آورید، متوجه می شوید که جرم زمین ۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلوگرم (۶×۱۰۲۴ کیلوگرم یا ۱.۳×۱۰۲۵ پوند) است.

بهتر است که درباره جرم بپرسیم تا وزن، زیرا وزن نیرویی است که برای تعیین آن به میدان گرانشی نیاز دارد. می توانید یک توپ بولینگ بردارید و آن را روی زمین و روی ماه وزن کنید. وزن ماه یک ششم وزن زمین خواهد بود، اما مقدار جرم در هر دو مکان یکسان است. برای وزن کردن زمین، باید بدانیم که وزن را در میدان گرانشی کدام جسم می‌خواهیم محاسبه کنیم. از طرف دیگر جرم زمین یک عدد ثابت است.

منبع: science.howstuffworks

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا