علم و دانش

چرا پلنگ نمی‌تواند شکار کروکودیل را از چنگش در بیاورد؟/ عکس

چرا پلنگ نمی‌تواند شکار کروکودیل را از چنگش در بیاورد؟/ عکس


دریافت 8 MB

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، این پلنگ خاص در ویدئوی زیر فکر می‌کرد که می‌تواند به لاشه‌ای که به شدت تحت مراقبت است، دست پیدا کند؛ پلنگ یک شکارچی منفرد و همه کاره است که قادر است از بسیاری از زیستگاه‌ها نهایت استفاده را ببرد. وقتی صحبت از رژیم غذایی به میان می آید، پلنگ‌ها طیف وسیعی از طعمه‌ها را می‌خورند و این به آنها اجازه می‌دهد تا از تهدیدات زیستگاه خود جان سالم به در ببرند.

پلنگ ها گوشتخوار هستند و رژیم غذایی اصلی آن‌ها از حیواناتی با جثه متوسط مانند آهو تشکیل شده‌است. آن‌ها با خزیدن روی حیوانات و کمین کردن، آن‌ها را شکار می کنند. پوست خالدار متمایز به این امر کمک می کند زیرا استتار عالی را برای پلنگ فراهم می‌آورد.

با این حال، پلنگ‌ها تنها شکار خود را نمی‌خورند بلکه لاشه شکار دیگر حیوانات را نیز می‌خورند. این یک طرح عالی است تا زمانی که حیوانی که طعمه را گرفت دیگر در منطقه نباشد یا از اشتراک گذاری آن بدش نیاید.

متأسفانه این پلنگ خاص فکر می‌کرد که می‌تواند به لاشه‌ای که توسط یک کروکودیل ازآنمحافظت می‌شود، دست پیدا کند اما خیلی سریع متوجه شد که این اقدام یک اشتباه بزرگ بوده‌است، چراکه تمساح ها دوست ندارند شکار خود را به اشتراک گذارند.

چرا پلنگ نمی‌تواند شکار کروکودیل را از چنگش در بیاورد؟/ عکس

پلنگ‌ها در بسیاری از مناطق کوهستانی، علفزار و جنگل‌های بارانی آسیا و آفریقا یافت می‌شوند. در جنوب صحرای آفریقا، تعداد جمعیت آنها در گذشته تحت تأثیر شکار غنائم قرار گرفته است. همچنین رویکرد فرصت طلبانه آنها به شکار منجر به درگیری آنها با همسایگان انسانی شده است.

کشاورزان محلی آنها را آفت می دانند زیرا به ندرت از مردم می ترسند و دام‌های آن‌ها را می دزدند. مردم محلی نیز آنها را منبع گوشت و خز می‌دانند.

با این حال در سال‌های اخیر بخت با پلنگ‌ها یار بوده‌است و گسترش صنعت گردشگری ثروت را به این منطقه آورده است و پلنگ نگری بخش بزرگی از این صنعت را به خود اختصاص داده‌است. در نتیجه، مردم محلی تمایل بیشتری به محافظت از پلنگ‌ها دارند تا همچنان علاقه‌مندان به حیات وحش را به خود جذب کنند.

پلنگ در انواع زیستگاه های مختلف در سراسر جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا یافت می‌شود. همچنین جمعیت های کوچک و منزوی پلنگ در نقاط جغرافیایی دور افتاده در شرق دور، شمال آفریقا و عربستان زندگی می کنند.

منبع: azanimals

227227

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا