علم و دانش

سفر به فضا با آسانسور اسپیس‌ایکس!

سفر به فضا با آسانسور اسپیس‌ایکس!

مفهوم آسانسور فضایی که می‌تواند انسان و اشیا را از زمین به فضا منتقل کند، هنوز در واقعیت تحقق نیافته است. دکمه‌های آسانسور که نشان دهنده این مفهوم خیالی است در کمپانی «اسپیس ایکس» ایلان ماسک طراحی شده است که این آسانسور در صورت ساخته شدن توسط خدمه و فضا نوردان برای سوار شدن به سفینه‌های فضایی استفاده خواهد شد.

عکس دکمه آسانسور که توسط ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس با عنوان «آسانسور فضایی» توییت شده در واقع عکسی از آغاز یک ماموریت فضایی است. ماموریت «کرو -6» توسط اسپیس ایکس در روز دوشنبه (امروز) برنامه‌ریزی شده است و عکسی که ماسک به اشتراک گذاشته است از داخل آسانسور برج است که توسط فضانوردان برای دسترسی به بازوی ورودی به فضاپیمای «دراگون» برای سفر فضایی خود استفاده می‌شود.

ایلان ماسک که آرزو دارد روزی مریخ را بدل به مستعمره کند، البته پیش‌تر ماسک اعلام کرده بود که آسانسورهای فضایی نمی‌توانند در واقعیت وجود داشته باشند. ماسک در مصاحبه‌ای گفته بود که ساختن پل بین توکیو و لس‌آنجلس نسبتا آسان‌تر از ایجاد آسانسور برای گردش در مدار است. با این حال، ماسک امیدوار است که ارزیابی او روزی اشتباه باشد.

مفهوم ایجاد آسانسورهای فضایی بر اساس ایده دسترسی به فضا به صورت روزانه است که در آن نقطه مبدا زمین و مقصد فضا باشد. آسانسورهای فضایی، اگر در آینده ساخته شوند، می‌توانند بدون نیاز به موشک، امکان انتقال افراد و اشیاء از سطح زمین به فضا را فراهم کنند.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا