فناوری

عکس | اسکیپی 180 میلیون دلاری ، غول جاسوسی استرالیایی!

عکس | اسکیپی 180 میلیون دلاری ، غول جاسوسی استرالیایی!

تریتون(Triton) در حقیقت یک پهپاد غول پیکر است که قادر است زیردریایی‌ها را از آسمان در زمان افزایش تنش در اقیانوس هند و اقیانوس آرام شناسایی کند.

این پهپاد سال‌هاست که در صحرای کالیفرنیا نگهداری می‌شود.

هواپیمای بدون سرنشین «تریتون» که با نام مستعار «اسکیپی» نیز شناخته می‌شود، یکی از پیچیده‌ترین هواپیماهایی است که تاکنون ساخته شده است. این پهپاد جاسوسی به سفارش نیروی هوایی سلطنتی استرالیا در تاسیسات نورثروپ گرومن در پالمدیل در صحرای کالیفرنیا در دست ساخت بوده است.

پهپاد جاسوسی ۱۸۰ میلیون دلاری استرالیا / عکس

اسکیپی دارای راداری با فناوری پیشرفته است که می‌تواند هر فلزی را در آب تشخیص دهد. همچنین یک دوربین با خود حمل می‌کند و قادر است بیش از ۲۴ ساعت در ارتفاع ۵۰ هزار فوتی(حدود ۱۵ کیلومتری) پرواز کند. این ارتفاع بیشتر از ارتفاع خطوط هوایی تجاری است.

برد چمپیون(Brad Champion) معاون مدیر برنامه این پهپاد می‌گوید که هدف از توسعه این هواپیما جمع‌آوری اطلاعات در لحظه است. او می‌گوید: دولت‌ها و ارتش می‌توانند از آن برای انجام اقدامات قاطع و درک آنچه در حال وقوع است استفاده کنند.

نیاز واقعی به آگاهی از آنچه در مناطقی مانند اقیانوس آرام جنوبی در جریان است احساس می‌شود.

این پهپاد پس از فرود، تحت کنترل نیروی هوایی سلطنتی استرالیا(RAAF) در پایگاه ادینبورگ در استرالیای جنوبی خواهد بود.

این هواپیما از قلمرو شمالی پرواز خواهد کرد و در یک ماموریت واحد قادر است هشت میلیون کیلومتر مربع در استرالیا و جزایر اطراف آن را پوشش دهد. تریتون می‌تواند اطلاعات ارائه دهد، ماموریت‌های شناسایی انجام دهد و بر آنچه را که در سطح اقیانوس و زیر آن در حال وقوع است نظارت کند.

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۸ از تریتون استفاده می‌کند و مدت‌هاست که توجه سایر کشورها را به خود جلب کرده است.

این پهپاد در استرالیا در کنار هواپیمای نظامی پی-۸ پوسایدون(P۸ Poseidon) برای نظارت بر ناوگان ماهی‌گیری و مهاجرت غیرقانونی کار خواهد کرد.

اولین تریتون استرالیا در اواسط سال آینده تحویل داده خواهد شد و نیروی هوایی در حال حاضر به دنبال تعداد بیشتری از آن است.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا