علم و دانش

عکس | پدیده خارق العاده طبیعی در کانادا که از یخ و متان ساخته شده!

عکس | پدیده خارق العاده طبیعی در کانادا که از یخ و متان ساخته شده!

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، یک پدیده طبیعی خارق‌العاده در طول زمستان دریاچه آبراهام کانادا را به شهرت رسانده است. این پدیده خارق‌العاده که به عنوان «مخزن» نام‌گذاری شده‌است، در لبه شرقی کوه های راکی، در استان آلبرتا، قرار دارد و به خاطر حباب های یخ زده‌اش که بیشتر از اواسط ژانویه تا اوایل فوریه دیده می شود، شناخته شده است.

در یخ شفاف و تاریک، حباب‌های سفید شکل می‌گیرند و در نور و شرایط آب و هوایی مناسب، منظره‌ای جذاب را به نمایش می‌گذارند.این دریاچه عظیم که گاه دمای محیطش بین 20 تا 30 درجه زیر صفر می رود معمولا کامل یخ نمی زند و زمستان امسال هم تنها بخش هایی از آن یخ زد اما حباب های یخ شناور در آبش حاصل گیر افتادن اکسیژن در تکه های یخ نیستند که از گیر افتادن متان موجود در آب و تشکیل یخ در دورش تشکیل می شوند.

در این نقطه از کره زمین حباب‌ها هم یخ می‌زنند!/ عکس

حباب‌های به دام افتاده در یخ، گاز اکسیژن نیستند، بلکه متان هستند. باکتری‌های حاصل از پوسیدگی پوشش گیاهی در کف دریاچه مسئول این امر هستند، زیرا آن‌ها هنگام تجزیه متان تولید می‌کنند و حباب‌هایی در آب ایجاد می‌کنند. هنگامی که دما در زمستان کاهش می یابد، حباب ها در یخ به دام می افتند و درست زیر سطح آب معلق می شوند.

در این نقطه از کره زمین حباب‌ها هم یخ می‌زنند!/ عکس

سپس حباب‌های متان به سطح می‌آیند، جایی که حباب‌های بزرگ‌تری را تشکیل می‌دهند و در دریاچه یخ زده منجمد می‌شوند. با ادامه یخ زدن دریاچه، پشته‌های عمودی حباب های یخ تشکیل می شوند که در زمان یخ زده‌اند. دریاچه بایکال در سیبری نیز به دلیل تولید این مخلوقات طبیعی شناخته شده است.

منبع: weatherandradar

227227

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا