علم و دانش

توفان «کثیف» تماشایی، رعد و برق‌هایی از زمین به آسمان!

توفان «کثیف» تماشایی، رعد و برق‌هایی از زمین به آسمان!


دریافت 2 MB

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، ساکوراجیما، که به معنی “جزیره شکوفه های گیلاس” است، یک آتشفشان بسیار فعال است که به عنوان آتشفشان استراتو نیز شناخته می شود و در لبه جنوبی جزیره کیوشو قرار دارد. در واقع، این آتشفشان زمانی جزیره خودش بود تا اینکه به جزیره بزرگتر متصل شد.

آتشفشان ساکوراجیما در دریای کم عمقی قرار دارد که از فوران 22 هزار سال پیش که Caldera Aira را تشکیل داد، ایجاد شده است. دهانه آتشفشانی که به عنوان محفظه اصلی ماگمایی تشکیل شده است، ماگمای خود را از طریق فوران بیرون می اندازد و در نتیجه به زمین می ریزد. با گذشت زمان، اتاق ماگما یک بار دیگر پر از ماگما خواهد شد و خطر یک فوران عظیم دیگر را به وجود می‌آورد.

فوران اخیر خاکستر آتشفشانی را به هوا فرستاد و رعد و برق آتشفشانی را تشکیل داد که به عنوان طوفان کثیف نیز شناخته می شود، فرآیندی که دانشمندان هنوز به طور کامل آن را درک نکرده اند. رعد و برق آتشفشانی در طی اختلاط هوای پر از خاکستر که اغلب با فوران های آتشفشانی استرومبولی همراه است، شکل می گیرد. بحث در مورد اینکه چه چیزی بار الکتریکی را ایجاد می کند وجود دارد، اما فرضیه اصلی این است که بار الکتریکی از ذرات خاکستر ایجاد می‌شود.

این رعد و برق از زمین به آسمان می‌رود!/ عکس

علاوه بر رعد و برق کثیف، بمب‌های گدازه‌ای که از بالای آتشفشان به بیرون پرتاب می‌شوند، همراه با ریختن گدازه‌ها به طرف‌های آن دیده می‌شوند. آتشفشان ساکوراجیما یکی از پر انرژی ترین و فعال ترین آتشفشان های ژاپن است که چندین بار در سال فوران می کند. خوشبختانه، آزاد شدن تقریبا ثابت فشار به کاهش فشار در اتاقک ماگما کمک می کند و توانایی آتشفشان را برای ایجاد فشار کافی برای ایجاد یک فوران آتشفشانی عظیم محدود می کند.

با این حال، مهم است که گستره آتشفشانی در ژاپن با 47 فوران که تاکنون در این جزایر رخ داده است را دست کم نگیریم. ژاپن در «حلقه آتش» قرار دارد که نشان‌دهنده حلقه‌ای از زمین اطراف اقیانوس آرام است که مستعد فوران‌های آتشفشانی و زلزله است. پوسته اقیانوس آرام به طور مداوم توسط خیزش اقیانوس آرام شرقی از هم جدا می شود و در زیر پوسته قاره فرو می رود و یک حلقه آتشفشانی را در اطراف اقیانوس تشکیل می دهد.

حلقه آتش 75 درصد از کل آتشفشان های فعال و خاموش جهان را تشکیل می دهد. یک چیز مسلم است، کشورهایی که در امتداد اقیانوس آرام قرار دارند، همچنان شاهد فوران‌های آتشفشانی و زمین‌لرزه‌های عظیم خواهند بود، زیرا صفحات لیتوسفری همچنان به برخورد، فرورانش و ذوب شدن در امتداد مرزهای اقیانوس آرام ادامه می‌دهند.

منبع: فوربس

227227

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا