علم و دانش

انتشار نخستین تصاویر از «کتاب مردگان» اسرارآمیز باستانی / عکس

انتشار نخستین تصاویر از «کتاب مردگان» اسرارآمیز باستانی / عکس

ابتدای بهمن‌ماه در خبری اعلام شد که باستان‌شناسان در نزدیکی مقبره جوزر موفق به کشف پاپیروسی از کتاب مردگان شده‌اند. حالا امروز اولین تصاویر از این کتیبه باستانی منتشر شده است. در میان مصری‌ها رواج داشت که نوشته‌هایی را همراه با مردگان دفن کنند تا این نوشته‌ها راهنمای افراد در دنیای پس از مرگ باشند.

این کتیبه ۱۶ متری در ماه مه ۲۰۲۲ در سایت سقاره پیدا شد. این پاپیروس شامل نوشته‌هایی از کتاب مردگان است که بازیابی و به عربی ترجمه شده‌اند. موزه قاهره حالا این کتیبه را به نمایش گذاشته است.

کتیبه مردگان به‌شکل لوله‌شده در تابوتی متعلق به مردی به نام «اهمسه» (با فرعون اهمسه اشتباه گرفته نشود) پیدا شد. نام این مرد حدود ۲۶۰ بار در این پاپیروس ذکر شده است. او حدود ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرده.

گروهی از محققان با دقت فراوان توانستند این کتیبه را باز کنند. مقبره اهمسه در جنوب هرم جوزر قرار گرفته است. اگرچه خود این هرم مدت‌ها قبل از اهمسه ساخته شده بود، اما بسیاری از مصریان علاقه داشتند که مردگان خود را در پای اهرام فراعنه دفن کنند.

انتشار نخستین تصاویر از «کتاب مردگان» اسرارآمیز باستانی / عکس

در بالا تصویر کامل این پاپیروس ۱۶ متری را می‌بینید. این متن با جوهر مشکی و قرمز نوشته شده است و کیفیت نوشته‌ها نشان می‌دهد که یک فرد حرفه‌ای آن‌ها را روی کاغذ پیاده کرده است.

کتاب مردگان حاوی نگاره‌هایی هم بوده است. تصویر بالا ظاهراً اوزیریس، خدای جهان زیرین در اساطیر مصر را نشان می‌دهد. در این اساطیر، اوزیریس پس از مرگ دوباره زنده می‌شود و مردگان هم امیدوار بودند که پس از مرگ چنین اتفاقی برای آن‌ها بیفتد.

انتشار نخستین تصاویر از «کتاب مردگان» اسرارآمیز باستانی / عکس

تصویر بالا جزئیات بیشتری را درباره اوزیریس نشان می‌دهد. او روی تختی شاهانه نشسته و تاجی موسوم به «آتف» را بر سر گذاشته است. در مقابل اوزیریس پیشکش‌هایی به‌نظر می‌رسند و موجودی دیده می‌شود که احتمالاً «آموت» است؛ خدایی که تمام افراد نالایق برای زنده‌شدن پس از مرگ را می‌بلعید.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا