فناوری

کشف سیاره‌ای که گرد نیست!

کشف سیاره‌ای که گرد نیست!

مجله خبری بیکینگ – ستاره‌شناسان برای اولین بار سیاره‌ای کشف کردند که به شکل توپ راگبی است. دانشمندان انتظار دارند، تلسکوپ فضایی جیمز وب که اخیرا به فضا پرتاب شده اطلاعات بیشتری را در اختیارشان قرار دهد.

به گزارش YAHOO، سیاره تغییر شکل یافته، توسط نیرو‌های جزر و مدی اطراف خود و ستاره Wasp-۱۰۳ که به دور آن می‌چرخد، کشیده شده است.

این سیاره تغییر شکل یافته Wasp-۱۰۳b نام دارد. همچنین داده‌های ماهواره Cheops با اطلاعات تسلکوپ‌های فضایی هابل و اسپیتزر ترکیب شده بود که موجب مشاهده Wasp-۱۰۳b، شد. تغییر شکل این سیاره‌ها هنگام حرکت در مقابل ستاره خود اتفاق می‌افتد و دانشمندان باتوجه به این حرکت می‌توانند، اندازه و جزئیات آن را درک کنند.

ژاک لاسکار از رصدخانه پاریس و دانشگاه علوم و ادبیات پاریس و همچنین یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: این باور نکردنی است که توانستیم این تغییر شکل کوچک را آشکار کنیم. باتوجه به این تحلیل می‌توان امیدوار بود که رصد در بازه زمانی طولانی منجر به شناخت بهتر ساختار داخلی سیاره می‌شود.

داده‌ها نشان می‌دهد که این سیاره متورم جرمی تقریبا ۱.۵ برابر مشتری دارد. اطلاعات دانشمدان حاکی از آن است که این سیاره احتمالا توسط ستاره خود گرم شده و درنهایت متورم شده، زیرا این ستاره حدود ۲۰۰ درجه داغ‌تر و ۱.۷ برابر بزرگ‌تر از خورشید است. محققان امیدوارند تلسکوپ فضایی جیمز وب که اخیراً به فضا پرتاب شده، بتواند اطلاعات بیشتری درباره این سیاره آشکار کند.


بیشتربخوانید

  • ماجرای ویدئوی خورشید مصنوعی چین چیست؟

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا