اینترنت

سلاح‌های هوشمند در آستانه تایید: تفنگ‌هایی که تنها به صاحب خود اجازه شلیک می‌دهند

سلاح‌های هوشمند در آستانه تایید: تفنگ‌هایی که تنها به صاحب خود اجازه شلیک می‌دهند

اسلحه هوشمند شخصی که فقط به افراد معتبر اجازه شلیک می‌دهد، احتمالا به‌زودی وارد بازار آمریکا می‌شود. حدود دو دهه است که پیرامون اعتمادپذیری و ورود این سلاح‌ها به بازار بحث وجود دارد و پیش‌بینی شده که این ابزارها بتوانند آمار شلیک‌های ناخواسته توسط کودکان، خودکشی‌ها و سرقت اسلحه توسط مجرمان را کاهش دهد.

به گزارش رویترز، شرکت LodeStar Works اخیرا از سلاح هوشمند 9 میلی‌متری خود رونمایی کرده و شرکت دیگری به نام SmartGunz می‌گوید مسئولان مربوطه در حال آزمایش بتای سلاح هوشمند این شرکت‌ هستند. این دو شرکت انتظار دارند در دنباله سال محصولات خود را عرضه کنند.

«گرت گلیزر»، هم‌بنیان‌گذار LodeStar می‌گوید پس از فهمیدن این موضوع که کودکان زیادی در حال بازی با تفنگ‌های واقعی به خودشان آسیب زده‌اند، تصمیم به ساخت این سلاح گرفته است. این محصولات به دو روش هویت کاربر را بررسی می‌کنند. روش اول از طریق توکن‌های RFID نظیر دستبند، ساعت، حلقه یا سایر وسایل پوشیدنی احراز هویت را انجام می‌دهد. روش دوم با کمک سیستم‌های بیومتری مثل اثر انگشت یا الگوی کف دست کاربر را شناسایی می‌کند.

تصویر تجمع طرفداران اسلحه

اسلحه هوشمند به هر کسی اجازه شلیک نمی‌دهد

این سلاح‌ها فقط به افراد مجاز اجازه شلیک کردن می‌دهند بنابراین حتی می‌توانند در درگیری‌های پلیس با مجرمان مفید باشند و خطر گرفته شدن تفنگ توسط مهاجمان را از بین ببرند. با این حال، هک شدن محصول یک شرکت آلمانی و اعتراض مدافعان متمم دوم قانون اساسی باعث شده این سلاح‌ها هنوز وارد بازار نشوند.

گلیزر می‌گوید هنوز چالش‌هایی پیرامون تولید انبوه این سلاح‌ها وجود دارد، اما او مطمئن است که این فناوری پس از سال‌ها آزمون و خطا آن قدر پیشرفت کرده که امنیت اسلحه را تامین کند. سلاح شرکت LodeStar با قیمت 895 دلار به بازار می‌آید اما سلاح SmartGunz برای شهروندان عادی 2195 دلار قیمت خواهد داشت. این محصول برای نیروهای دولتی به قیمت 1795 دلار فروخته می‌شود.

اگر سلاح‌های هوشمند به بازار بیایند، قانونی به سال 2019 در ایالت نیوجرسی فعال می‌شود که گفته بود در صورت عرضه این نوع اسلحه، فروش هر نوع سلاح به جز سلاح‌های هوشمند ممنوع خواهد شد.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا