اینترنت

وزیر ارتباطات از بازگشت ۴۳۰ گیگابیت پهنای باند به ظرفیت اینترنت بین‌الملل پس از 2 ماه خبر داد

وزیر ارتباطات از بازگشت ۴۳۰ گیگابیت پهنای باند به ظرفیت اینترنت بین‌الملل پس از 2 ماه خبر داد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد 430 گیگابیت پهنای باند که از ظرفیت اینترنت بین الملل از دست رفته بود بار دیگر در دسترس قرار گرفته است.

اواسط آذرماه امسال سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی و شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کردند به دنبال قطعی بخشی از کابل دریایی ارتباطات بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت در مسیر قطر و امارات، برخی اختلالات مقطعی در شبکه اینترنت کشور ایجاد شده است.

این امر موجب شده بود تا 430 گیگابیت از ظرفیت پهنای باند بین الملل این شرکت از دسترس خارج شود. اما شب گذشته «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات با انتشار پستی در اینستاگرام خود از بازگشت این ظرفیت از دست‌رفته خبر داد:

«حدود دو ماه پیش یکی از کابل‌های فیبرنوری دریایی به سمت قطر قطع شد و 430 گیگ از پهنای اینترنت کشور از دسترس خارج شد و این اختلال پهنای باند مصرفی کشور را 7 درصد کاهش داد.»

View this post on Instagram

A post shared by bking | بیکینگ (@bking)

او در ادامه به اقدامات انجام شده برای پیشگیری از چنین اختلال‌هایی اشاره کرد و گفت: «با پیگیری و تلاش مستمر همکارانم در شرکت ارتباطات زیرساخت خرابی این خط فیبرنوری دریایی ترمیم و این 430 گیگ دوباره به پهنای باند کشور برگشت. در ضمن برای پیشگیری از تکرار چنین اختلالی مسیرهای جایگزین هم پیش‌بینی شده است.»

زارع‌پور در پایان وعده داده هر روز پیگیر افزایش سرعت و کیفیت شبکه است.

آیا کیفیت اینترنت بهبود پیدا می‌کند؟

گفتنی است در همان روزهای ابتدایی قطعی پیش آمده، معاون فنی شرکت ارتباطات زیرساخت با توجه به زمان‌بر بودن بازیابی این مسیر قطع شده، اقدامات فوری جهت تأمین ظرفیت جایگزین از سایر مسیرها در دستور کار مهندسان فنی شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گیرد.

به نظر می‌رسد این موضوع تا حدی بتواند کیفیت اینترنت کشور را که طی ماه‌های اخیر با افت قابل ملاحظه‌ای همراه شده است را بهبود ببخشد. بحث افت کیفیت و سرعت اینترنت تنها به قطعی رخ داده باز نمی‌گردد؛ پیش از این اتفاق و اواخر شهریورماه نارضایتی‌ها نسبت به این افت سرعت افزایش یافت. ماجرا تا جایی ادامه یافت که نماینده مجلس در واکنش به کندی اینترنت در اظهاری کم سابقه از وزیر ارتباطات خواست پایش را از روی سیم بردارد!

وزیر ارتباطات نیز طی ماه‌های اخیر بارها دستور پیگیری افت کیفیت اینترنت را صادر کرده بود اگرچه در برخی موارد کندی اینترنت را ناشی از فضاسازی برخی افراد می‌دانست.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا