تکنولوژی

کشف فسیل یک موجود باستانی عجیب و ترسناک که چشم نداشته است

کشف فسیل یک موجود باستانی عجیب و ترسناک که چشم نداشته است

دیرینه‌شناسان از کشف فسیل یک موجود باستانی در نزدیک ساحل شرقی دریاچه «سیمکو» در جنوب انتاریو، کانادا خبر داده‌اند که به خوبی حفظ شده است. این موجود در دسته بندپایان منقرض شده قرار دارد که روی پاهای بزرگی راه می‌رفته و البته چشمی نداشته است.

این گونه با نام «Tomlinsonus dimitrii» در دسته‌ای از بندپایان منقرض شده با نام «Marrellomorph» قرار دارد که نزدیک به 450 میلیون سال پیش در دوره «اردویسین» زندگی می‌کردند. این فسیل در ناحیه به نام «Paleo Pompeii» کشف شده که به علت نرم‌تن بودن، کشفی شگفت‌انگیز به حساب می‌آید.

نویسنده ارشد پژوهش جدید، «جوزف مویسیوک»، کاندیدای دکترای اکولوژی و زیست‌شناسی تکاملی در دانشگاه تورنتو و محقق موزه سلطنتی انتاریو از کمیاب بودن چنین کشف‌هایی می‌گوید:

«ما انتظار نداشتیم بتوانیم یک گونه نرم‌تن در این منطقه پیدا کنیم. وقتی ما به فسیل‌ها فکر می‌کنیم، معمولا چیزهایی مانند استخوان و پوسته‌های دایناسورها به ذهن‌مان می‌رسد. با این حال، بافت نرم هم می‌تواند پس از میلیون‌ها سال همچنان حفظ شود، اما این نوع فسیل‌ها بسیار نادرند و تنها در شمار کمی از مناطق در سراسر جهان چنین کشفیاتی ثبت شده‌اند.»

موجودی کوچک و بدون چشم

این موجود باستانی تنها 6 سانتی‌متر طول داشته و اگر جراتش را داشتید، می‌توانستید آن را در کف دست‌تان بگیرید. Tomlinsonus dimitrii یک محافظ سر به همراه دو شاخص منحنی داشته که روی آن با خارهای پر مانند پوشانده شده بودند. بدن بخش بخش این موجود شبیه به بدن دیگر بندپایان مانند حشرات و عنکبوت‌هاست، با این حال یک جفت اندام بسیار غیرمعمول دارد.

فسیل موجود باستانی
فسیل Tomlinsonus dimitrii

به گفته مویسیوک، این جفت اندام‌ها شبیه پاهای بلندی هستند:

«در زیر سر، این جفت اندام شگفت‌انگیز قرار دارد که بسیار بلند هستند و در انتهای آن‌ها، برآمدگی‌های مشابه پا به چشم می‌خورند که به نظر ما، برای حرکت در کف دریا از آن‌ها استفاده می‌شده است. از آنجایی که این موجود هیچ چشمی ندارد، کور هم بوده است.»

محققان تابستان گذشته این بندپای عجیب را در یک حفاری پیدا کردند. پیش از آن، موجودی مشابه با نام «Marrella splendens» در منطقه «Burgess Shale» کشف شده بود.

مویسیوک و همکارانش امیدوارند با کشف چنین فسیل‌هایی بتوانند فاصله میان تاریخچه فسیل‌های این دسته از بندپایانان را پر کنند.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا