اینترنت

ارتش آمریکا 1.6 کیلووات برق را به‌صورت بی‌سیم از فاصله یک کیلومتری منتقل کرد

ارتش آمریکا 1.6 کیلووات برق را به‌صورت بی‌سیم از فاصله یک کیلومتری منتقل کرد

گروهی از محققان در آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی آمریکا (NRL) با موفقیت سیستمی را نشان دادند که توانست 1.6 کیلووات انرژی الکتریکی (برق) را از فاصله یک کیلومتری به‌صورت بی‌سیم منتقل کند. ارتش آمریکا سعی دارد با این سیستم وابستگی خود به سوخت‌های فسیلی را کمتر کند.

دفتر معاونت وزارت دفاع آمریکا در امور تحقیقات و مهندسی خواستار انجام پروژه‌ای به منظور انتقال نقطه به نقطه انرژی الکتریکی با استفاده از ریزموج‌ها شده و این پروژه را «ارسال پیوسته و امن انرژی با ریزموج‌ها» (SCOPE-M) نامیده است. محققان 12 ماه پس از آغاز پروژه، ارسال انرژی را در دو محل آزمایش کردند.

در هر دو آزمایش از پرتوهای ریزموج 10 گیگاهرتزی استفاده شد، چرا که این فناوری خطری برای انسان‌ها و حیوانات ندارد و استفاده از آن کم‌هزینه است. «پل جافی»، مدیر بخش ارسال پرتو و انرژی‌های خورشیدی فضایی در این پروژه می‌گوید مهندسان در آزمایش‌های قبلی باید سیستمی می‌ساختند که در صورت عبور یک مانع از مسیر حرکت پرتو‌ها، انتقال را متوقف می‌کرد. ولی از آن‌جایی که تراکم انرژی در فرکانس 10 گیگاهرتزی ایمن است، در پروژه SCOPE-M به چنین سیستم‌هایی نیاز نداریم.

انتقال بی‌سیم برق چگونه انجام می‌شود؟

در این سیستم الکتریسیته ابتدا به ریزموج‌ها تبدیل و بعد به عنوان یک پرتو باریک به سمت فرستنده که آنتن یکسوساز دارد، ارسال می‌شود. آنتن یکسوساز در سیستم‌های انتقال انرژی بی‌سیم در واقع آنتنی با یک دیود یکسوکننده است که انرژی الکترومغناطیسی را به جریان مستقیم تبدیل می‌کند.

تیم NRL با نصب این سیستم با موفقیت توانستند انرژی الکتریکی را در هر دو محل به‌صورت بی‌سیم منتقل کنند. در مریلند، محققان موفق به انتقال 1.6 کیلووات برق شدند. در MIT، اگرچه حداکثر توان انتقالی این قدر بالا نبود، اما میانگین انرژی بیشتر بود و برق بیشتری انتقال یافت.

«برایان تیرنی»، مهندس الکترونیک پروژه می‌گوید: «اگرچه SCOPE-M یک لینک انتقال انرژی زمینی بود، ولی به خوبی ایده لینک‌های انتقال انرژی فضایی را نشان داد. مزیت اصلی انتقال انرژی از فضا به زمین برای وزارت دفاع آمریکا کاهش اتکا بر سوخت‌های فسیلی است که در برابر حمله آسیب‌پذیرند.»

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا