فناوری

مریخ نورد ناسا، خورشیدگرفتگی مریخ را شکار کرد

مریخ نورد ناسا، خورشیدگرفتگی مریخ را شکار کرد

ناسا تصویری شگفت انگیز از خورشیدگرفتگی را که توسط مریخ نورد پرسویرنس (Perseverance) از سطح مریخ ثبت شده است منتشر کرد. بنا به گزارش Digital Trends این ویدئو توسط دوربین قدرتمند Mastcam-Z در اوایل این ماه تهیه شده است. در این تصویر، فوبوس (Phobos) قمر سیب زمینی شکل مریخ در حال عبور از مقابل خورشید دیده می‌شود.

این اولین بار نیست که پرسویرنس خورشیدگرفتگی از مریخ را ثبت می‌کند. هجده سال پیش، مریخ اسپیرت نورد‌های دوقلو ناسا اولین عکس‌های تایم لپس فوبوس در حین گرفتگی خورشید را ثبت کردند. با این حال ویدئویی که به تازگی ثبت شده برای دانشمندانی که روی زمین ماموریت سیاره‌ای را دنبال می‌کنند لذت واقعی محسوب می‌شود.


بیشتر بخوانید

  • همکاری ناسا با شش ارائه دهنده ارتباطات ماهواره‌ای آمریکا

فوبوس، دورنی‌ترین و بزرگتر از دو قمر طبیعی مریخ است و حدود ۱۷ مایل (۲۷ کیلومتر) طول دارد. این قمر ۱۵۷ برابر کوچکتر از ماه، قمر زمین است. این جرم آسمانی در حدود ۳۷۰۰ مایل (۶۰۰۰ کیلومتر) بالاتر از سطح مریخ می‌چرخد و یک مدار کامل آن فقط ۷ ساعت و ۳۹ دقیقه طول می‌کشد. این در حالی است که این مدت برای ماه زمین حدود ۲۷ روز است.

رصد فوبوس به دانشمندان کمک می‌کند تا در مورد مدار آن و چگونگی کشش گرانش آن بر سطح مریخ اطلاعات بیشتری به دست آورند. این در حالی است که فوبوس در حال نزدیک شدن به مریخ است و پیش بینی شده که ده‌ها میلیون سال آینده روی این سیاره سقوط کند.

کد ویدیو

مجله خبری بیکینگ فضای مجازی دريچه فناوری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا