شبکه اجتماعی

اقدام تلافی‌جویانه روسیه علیه اینستاگرام

اقدام تلافی‌جویانه روسیه علیه اینستاگرام

روسیه اعلام کرده که قصد دارد دسترسی به اینستاگرام را مسدود کند و رسیدگی جنایی علیه مالک آن، متا را آغاز کرده است. علت این رویکرد آن است که بر اساس اعلام متا پست‌هایی که کاربران در آنها خواهان مرگ رئیس جمهور روسیه شده و به روس‌ها توهین کنند، مجاز است.

به گزارش بیکینگ از مهر، این اقدام روز جمعه روسیه جدیدترین رویارویی کرملین با شبکه‌های اجتماعی مستقر در ایالات متحده است که از زمان تهاجم روسیه به اوکراین تشدید شده است.

مسکو در حال حاضر دسترسی به توئیتر را محدود کرده و فیس‌بوک را که همچنین متعلق به متا است، مسدود کرده است. رگولاتور ارتباطات و رسانه روسیه موسوم به Roskomnadzor، گفت که دسترسی به اینستاگرام را محدود می‌کند، زیرا این پلتفرم در حال ترویج “درخواست‌هایی برای انجام اعمال خشونت‌آمیز علیه شهروندان روسیه، از جمله پرسنل نظامی” است.

این ممنوعیت از روز دوشنبه اجرایی خواهد شد و به کاربران فعال اینستاگرام تا آن زمان فرصت دارند تا عکس‌ها و ویدئوهای خود را به سایر شبکه‌های اجتماعی منتقل کنند و به دنبال‌کنندگان خود اطلاع دهند.

در پاسخ، نیک کلگ، رئیس امور جهانی متا، از آنچه که تصمیمی موقت نامید که در شرایط فوق‌العاده و بی‌سابقه گرفته شده، دفاع کرد. او در بیانیه‌ای گفت: «می‌خواهم کاملاً واضح بگویم: سیاست‌های ما بر حمایت از حقوق مردم برای اظهار نظر در جهت دفاع از خود در واکنش به تهاجم نظامی به کشورشان متمرکز است».

وی افزود: واقعیت این است که اگر سیاست‌های استاندارد محتوایی خود را بدون هیچ گونه تعدیلی اعمال می‌کردیم، باید محتوایی را که اوکراینی‌های عادی برای ابراز مقاومت و خشم خود ارسال می‌کنند، حذف می‌کردیم و این کار به درستی غیرقابل قبول تلقی می‌شود.

اما کمیته تحقیقات روسیه، که جنایات و تحقیقات بزرگ را بررسی می‌کند، قبلاً گفته بود تحقیقاتی را در مورد متا آغاز کرده و دادستان‌های این کشور تلاش دارند تا این غول سیلیکون ولی «افراطی» شناخته شود.

این کمیته که مستقیماً به رئیس جمهور روسیه گزارش می‌دهد، اظهار داشته: «یک پرونده جنایی در رابطه با درخواست غیرقانونی برای قتل و خشونت علیه شهروندان فدراسیون روسیه توسط کارمندان شرکت آمریکایی متا، که مالک شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام است، تشکیل شده است. هنوز مشخص نیست که عواقب این پرونده جنایی ممکن است چه باشد.

سرویس‌های فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ متا همگی در روسیه محبوب هستند و بر اساس بررسی‌های اینسایدر اینتلیجنس به‌ترتیب ۷.۵ میلیون، ۵۰.۸ میلیون و ۶۷ میلیون کاربر در سال گذشته، در روسیه داشته‌اند.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا