تکنولوژی

آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت ساده و گام به گام

آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت ساده و گام به گام

آموزش زبان ترکی استانبولی برای چه کسانی خوب است؟ در ابتدا بد نیست به این نکته اشاره کنیم که اساسا یادگیری زبان خارجی جدید برای افزایش کارآیی مغز بسیار مفید است. از طرفی زبان جدید باعث باز شدن دریچه های جدید بر روی زندگی ماست. کشور ترکیه بدلیل همسایگی با ما و تشابهات فرهنگی، در چند سال اخیر به یکی از مقاصد مهم ایرانیان برای مهاجرت، تحصیل و سفر تبدیل شده است. به همین علت بر تعداد افرادی که علاقه مند به یادگیری زبان ترکی استانبولی می شوند نیز روز به روز افزوده می شود. بعلاوه کشور ترکیه برای دانشجویانی که زبان ترکی را برای تحصیل خود در دانشگاه های ترکیه برگزینند، تسهیلات خوبی در نظر می گیرد، پس این هم دلیل دیگری برای یادگیری زبان ترکی استانبولی می تواند باشد. توصیه ما برای شروع یادگیری آموزش زبان ترکی دریافت آموزش زبان ترکی فرادرس است.

 • آموزش زبان ترکی – سطح مقدماتی A1 و A2 — کلیک کنید

در این مقاله ما قصد داریم با شیوه ای ساده و بطور مختصر زبان ترکی را به شما بیاموزیم.

آموزش زبان ترکی استانبولی – الفبای ترکی استانبولی

پیش نیاز یادگیری هر زبانی در ابتدا یادگیری الفبای آن زبان می باشد. پس زبان ترکی استانبولی هم از این قاعده مستثنی نیست و شما باید اول الفبا را بخوبی بلد باشید. از ویژگی های الفبای ترکی این است که حروف به همان صورت که نوشته می شوند خوانده می شوند، پس شما با دشواری چندانی مواجه نخواهید شد. زبان ترکی استانبولی در مجموع 29 حرف دارد که 21 حرف آن بی صدا و 8 حرف آن صداردار می باشد. در ادامه حروف الفبای ترکی به همراه مثال ها و تلفظ های فارسی آورده می  شوند.

معنی کلمه تلفظ مثال تلفظ حرف
دوست آرکاداش arkadaş آ A – a
من بِن ben بِ B-b
جمعه جوما cuma جِ C-c
زیاد چوک çok چِ Ç-ç
دریا دِنیز deniz دِ D-d
بله اِوِت evet ای E-e
قیمت فیات fiyat فِ F-f
بیا گَل gel گِ G-g
سبک اِک ğek یوموشاک گِ Ğ-ğ
خیر هاییر hayır هِ H-h
اسفناج ایسپَناک ıspanak ای I-i
خوب اییی iyi ایی İ-i
ژاندارم ژاندارما jandarma ژِ J-j
برف کار kar کِ K-k
لطفا لوطفِن lütfen لِ L-l
سلام مِرحبا merhaba مِ M-m
چرا نِدَن neden نِ N-n
ژانویه اوجاک ocak اُ O-o
خاص اووزِل özel اُوو Ö-ö
بازار پازار pazar پِ P-p
راحت راحَت rahat رِ R-r
سلام سِلام selam سِ S-s
فوریه شوبات şubat شِ Ş-ş
تشکر تشکیور teşekkür تِ T-t
طولانی اوزون uzun او U-u
سه اووچ üç اوو Ü-ü
وجود دارد وار var وِ V-v
هیچ یک یوک yok یِ Y-y
زمان زمان zaman زِ Z-z

حروف صدادار زبان ترکی استانبولی

همانطور که پیشتر گفتیم در مجموع 8 حرف صدادار در زبان ترکی استانبولی وجود دارد که عبارتنداز: a, e, ı, i, o, ö, u, ü .این حروف صدادار خود به دو گروه خشن و نرم تقسیم می شوند. الف) حروف صدادار خشن: a, ı, o, u که معمولا اگر اولین حرف یک کلمه از این حروف تشکیل شده باشد، حرف بعدی نیز مثل همان خشن تلفظ خواهد شد. مثال: a h a r ب) حروف صدادار نرم: حروف این عبارتند از: e, i, ö, ü همان قاعده ای که در گروه الف برقرار بود اینجا نیز صادق است، یعنی اگر حرف اول از حروف صدادار نرم باشد، حرف بعدی نیز به همین صورت خواهد شد. e f t e r

 • آموزش زبان ترکی – ویژه ترک زبانان — کلیک کنید

اعداد در زبان ترکی استانبولی

بعد از آشنایی با الفبای زبان ترکی استانبولی، حال نوبت به یادگیری اعداد می شود. در واقع دانستن نحوه بیان اعداد و ارقام در هر زبانی از مهم ترین اصول یادگیری آن زبان می باشد. اعداد در زبان ترکی استانبولی به دو صورت بیان می شوند: اعداد اصلی و ترتیبی. اعداد ترتیبی دقیقا مشابه نحوه بیان اعداد در زبان انگلیسی می باشد. در جدول زیر اعداد با تلفظ ها آمده است:  

صفر Sifir 0
یک bir 1
دو Iki 2
سه üç 3
چهار dört 4
پنج Beş 5
شش Altı 6
هفت Yedi 7
هشت Sekiz 8
نه dokuz 9

پس از اعداد اصلی اعداد ترتیبی شروع می شوند که در جدول زیر آورده شده اند:

ده on 10
بیست Yirmi 20
سی Otuz 30
چهل Kırk 40
پنجاه Elli 50
شصت Altmış 60
هفتاد Yetmiş 70
هشتاد Seksen 80
نود doksan 90

  اعداد 100 به بالا نیز به این صورت خوانده و نوشته می شوند:

صد Yüz 100
هزار bin 1000
یک میلیون bir milyon 1000000
یک میلیارد bir milyar 1000000000

  برای ترکیب اعداد نیز کافیست مثلا دهگان را با یکان ترکیب کرده و عدد ترکیبی مورد نظر را بسازید. بطور مثال عدد بیست و دو به این صورت نوشته و خوانده می شود: 22= yirmi iki

افعال زبان ترکی استانبولی

یکی از بخش های مهم در آموزش زبان ترکی استانبولی افعال آن می باشد. اصولا افعال در زبان ترکی استانبولی مشابه تمام زبان های دیگر به سه قسمت حال، گذشته و آینده تقسیم می شوند. حال با هم به بررسی اجمالی هر یک از این حالت های زمان در افعال می پردازیم. در زمان حال ساده تمام افعال با دو ترکیب mek و mak به اضافه مصدر فعل اصلی ساخته می شوند. بطور مثال: مصدر فعل نوشتن به ترکی yaz می باشد که پس ترکیب با mak به این صورت بیان می شود: yazmak یا فعل خوردن که در ترکی ye معنی می شود با ترکیب شدن با mek به صورت yemek بیان شده که معنای غذا خوردن می باشد. همچنین افعال ساده در زبان ترکی استانبولی بصورت مثبت، منفی، سوالی بیان می شود که نشان دهنده وضعیت طرف مقابل می باشد. در صورتی که قصد داشته باشید فعل ساده را بصورت مثبت بیان کنید، کافیست پسوند r را به مصدر فعل وصل کنید. بطور مثال:   Ben yerim = من می خورم حال در صورتی که در افعال حروف بی صدا وجود داشته باشد به مصدر فعل حروف (“-ar/-er”)  اضافه می شوند. Ben yazarim= من می نویسم برای منفی کردن افعال ساده نیز تنها کافیست پسوندهای mez  یا maz را به انتهای مصدر افعال اضافه کنید. Yemez=نخوردن  

جمله ها و کلمه های کاربردی زبان ترکی استانبولی

آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت ساده و گام به گام

اگر تازه به ترکیه وارد شده اید یا قصد سفر به این کشور زیبا را دارید، برای شروع ارتباط با مردم و راه انداختن کارهای روزمره خود می توانید تعدادی جمله کاربردی را یادبگیرید تا سپس بطور کامل آموزش زبان ترکی استانبولی را آغاز کنید. دلیل اهمیت یادگیری این جملات این است که گاهی ممکن است در کارهای روزمره به افرادی بربخورید که چندان با زبان انگلیسی آشنا نیستند، پس حتما باید با آن ها به زبان ترکی صحبت کنید تا بتوانید منظور خود را بیان کنید. در ادامه تعدادی از این کلمات پرکاربرد را با هم مرور می کنیم:

 • آموزش مکالمه زبان انگلیسی در سفر — کلیک کنید
معادل فارسی جمله ترکی تلفط صحیح
یک هتل ارزان قیمت Ucuz bir otel اُجوز بیر اَتل
چطور به خیابان …….. بروم؟ …….. Caddesi’ne nasil gildilir? …… جادِسی ناسیل گیل دی لیر؟
ازکجا می توانم تاکسی بگیرم nereden taksi bulabilirim نِرِدِن تاکسی بولابیلیریم
اتوبوس کجاست؟ otobüs nerede؟ اتوبوس نِردِ؟
ببخشید اینجا اینترنت دارد؟ رمزش چیه؟ Affedersınız burada ınternet var? şıfresı nedır? آفِدِرسینیز بورادا اینترنت وار؟ شیفرِسی نِدیر؟
خوش آمدید hos geldiniz هوش گَلدینیز
متشکرم teshekkurler تشکُرلَر
صبحانه kahvalti کَهوَلتی
ناهار ogle yemegi اّگِل یِمِگی
شام Aksam yemegi آکشام یِمِگی
سلام merhaba مَرحَبا
خداحافظ Güle Güle گولَ گولَ
ایستگاه مترو کجاست؟ Metro istasyonu nerede? مترو ایستاسیونو نِرِدِ؟
ببخشید بیمارستان یا درمانگاه کجاست؟ Afferdersınız hastane nerede? آفِردِسینیز هاستانه نِردِ؟
ساعت چنده saat kac ساعات کاچ
خیلی خوشمزه است cok lezzetli چوک  لِزِتلی
قیمت آن چقدر است؟ onun fiyati nekadardir? اونون فیات نِکَدَر دی
نزدیکترین بانک کجاست؟ en yakin banka nerdedir? این یِکین بانکِ نِردِنیر

بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان ترکی استانبولی

همیشه در کنار کمک گرفتن از معلم و محتوای چند رسانه ای برای آموزش زبان، می توان از ابزارهای کمکی نیز کمک گرفت. آموزش زبان ترکی استانبولی هم از این قاعده جدا نیست و شما می توانید اپلیکیشن های کاربردی بسیار خوبی در زمینه یادگیری زبان ترکی پیدا کنید تا هر چه سریع تر بتوانید به هدفتان برسید.

 • رزتا استون (Rosetta Stone)

موسسه رزتا استون یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش زبان می باشد که در حال حاضر زبان ترکی استانبولی را نیز به بخش آموزش های خود اضافه کرده است. این موسسه چند سالیست که نرم افزار بسیار قدرتمندی طراحی کرده تا همه علاقه مندان به زبان بتوانند بسادگی نیازهای خود را برآورده کنند. همچنین با افزایش محبوبیت موبایل های هوشمند، رزتا استون نیز اپلیکیشن بسیار خوبی برای اندروید و آی او اس طراحی کرده تا کاربران در هر حالتی، حتی مواقعی که بیرون هستند نیز به یادگیری ادامه دهند.

 • آموزش زبان ترکی استانبولی پیمزلر

مجموعه آموزش زبان ترکی پیمزلر از نظر سبک کاری و طراحی آموزش ها مشابه دوره های آموزش زبان مشهور نصرت در ایران می باشد. در حقیقت این موسسه با اضافه کردن متدهای پیشرفته باعث شده تا آموزش زبان ترکی استانبولی برای همه مردم جهان لذت بخش و ساده بشود.

 • اپلیکیشن متال

یکی از محبوب ترین و پر دانلودترین اپلیکیشن های آموزش زبان ترکی استانبولی، نرم افزار متال می باشد. این نرم افزار که به راحتی از گوگل استور قابلیت دانلود دارد، با داشتن ترجمه فارسی ابزار بسیار مناسبی را برای یادگیری بهتر در اختیارتان خواهد گذاشت.

 • اپلیکیشن ترکیش لند

یکی دیگر از اپلیکیشن هایی که ترکی استانبولی  را بسیار عالی به زبان آموزان ایرانی می آموزد، اپلیکیشن ترکیش لند می باشد. شما می توانید پس از دانلود و پرداخت هزینه اشتراک که مبلغ چندان بالایی نیست، دستیار آموزشی بسیار کارآمادی را در هر زمان کنار دست خود داشته باشید.

آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت ساده و گام به گام

بهترین کتاب های آموزش زبان ترکی استانبولی

در کنار اپلیکیشن و نرم افزار قطعا داشتن کتاب هم سرعت یادگیری و کیفیت آن را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

 • کتاب استانبولی در 30 روز

موسسه آلمانی لانگ شایت که یکی از با کیفیت ترین تولید کننده های محصولات آموزشی می باشد، ناشر کتاب استانبولی در 30 روز می باشد.  این کتاب به شما کمک می کند تا سطح مقدماتی آموزش زبان ترکی استانبولی  را بسیار ساده بگذارنید. تمرینات، نکات و صفحه آرایی زیبا باعث شده تا این کتاب گزینه خوبی برای زبان آموزان باشد.

 • کتاب Yeni Hitit

یکی دیگر از کتاب های مفید در زمینه آموزش زبان ترکی استانبولی، کتاب Yeni Hitit می باشد که برای افرادی که قصد شرکت در آزمون زبان تومر (Tomer) را داشته باشند بسیار کارآمد خواهد بود. این کتاب دوره های مختلف برای سطوح مقدماتی، پیشرفته و متوسط را دارا می باشد.

 • کتاب ترکی استانبولی در سفر

یکی از مشهورترین کتاب های آموزش زبان های خارجی، مجموعه کتاب های آموزش زبان در سفر می باشد. این مجموعه کتابی را تحت عنوان ترکی استانبولی در سفر نیز دارد که برای زبان آموزان ترکی استانبولی و یا مسافران ترکیه بسیار مفید و جذاب می باشد. در این کتاب شما می توانید جملات و کلمات کاربردی را همراه با ترجمه های آن بیاموزید.

معرفی دیکشنری های زبان ترکی استابنولی

علاوه بر کتاب، سی دی، اپلیکیشن و مجموعه آموزش زبان ترکی استانبولی، مانند هر زبان دیگری شما به یک ابزار ضروری دیگر نیز نیاز دارید. بله درست حدس زدید؛ دیکشنری! در واقع آموختن زبان بدون داشتن دیکشنری با کیفیت کار دشواریست. با هم تعدادی از دیکشنری های ترکی به فارسی و ترکی به انگلیسی خوب را مرور کنیم:

 • دیکشنری ترکی استانبولی به فارسی

یک اپلیکیشن بسیار با کیفیت برای پیدا کردن معانی لغات و افعال ترکی که بیش از 18000 کلمه ترکی در دایرکتوری آن موجود می باشد. شما با نصب آن به راحتی می توانید نیازهای خود را برطرف کنید.

 • دیکشنری دوربینی

اپلیکیشنی جذاب و دوست داشتنی که طرز کار با آن بسیار ساده است. در واقع شما تنها با نگه داشتن دوربین موبایل خود بر روی عبارت یا متن می توانید کلمه مورد نظر خود را بیابید. با استفاده از این ابزار می توانید ترکی استانبولی را راحت تر بیاموزید.

 • مترجم ترکی استانبولی به انگلیسی

یک نرم افزار بسیار قدرتمند برای پیدا کردن معانی کلمات ترکی به استانبولی به انگلیسی و بلعکس که دانلود آن رایگان می باشد. همچنین آفلاین بودن آن ویژگی بسیار خوبیست که در صورت عدم دسترسی به اینترنت می تواند کار را برایتان بسیار ساده کند.

آزمون تومر

همانند هر زبان دیگری که می آموزید شما می توانید در پایان هر سطح مدرک مرتبط با آن را نیز دریافت کنید. در واقع این مدارک برای یافتن کار، مهاجرت و یا درس خواندن به زبان کشور مقصد ضروریست. کشور ترکیه هم برای کسانی که قصد مهاجرت یا تحصیل دارند، آزمون تومر را که توسط دانشگاه آنکارا طراحی شده، برای این منظور در نظر گرفته است. آزمون تومر در دو سطح مبتدی و پیشرفته برگزار می شود که شما باید با توجه به نیاز خود آن ها را بگذرانید. پس اگر می خواهید آزمون تومر بدهید، آموزش زبان ترکی استانبولی را با جدیت بیشتری پیگیری کنید.

نتیجه گیری

از آن جایی که کشور ترکیه در سال های اخیر به مقصد مهم مهاجرتی و توریستی ایرانیان تبدیل شده، آموزش زبان ترکی استانبولی نیز به یک ضرورت مهم تبدیل شده است. پس با برنامه ریزی، و انتخاب منبع آموزشی صحیح کار یادگیری خود را با سرعت و کیفیت بسیار بالا آغاز کنید تا در پایان بتوانید نتایج دلخواهتان را بگیرید. البته از این نکته غافل نشوید که زبان علاوه بر آموزش دهنده با کیفیت، نیازمند تلاش، پیگیری و جدیت نیز می باشد. همچنین اگر دانشجو هستید و به زبان انگلیسی تحصیل می کنید فرادرس آموزش اصول ارائه و سخنرانی  به زبان انگلیسی را برای بالا رفتن کیفیت فعالیت های علمی شما تهیه کرده است .

 • آموزش اصول ارائه و سخنرانی به زبان انگلیسی — کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا