اینترنت

پرتاب ماموریت اکسومارس به دلیل حمله روسیه به اوکراین دوباره به تاخیر افتاد

پرتاب ماموریت اکسومارس به دلیل حمله روسیه به اوکراین دوباره به تاخیر افتاد

انتظار می‌رفت که مریخ‌نورد «اکسومارس» (ExoMars) سازمان فضایی اروپا امسال به سمت مریخ برود، اما پس از تاخیرهای متعددی مثل همه‌گیری کووید-۱۹ و مشکلات فنی، حالا جنگ پرتاب آن را به تاخیر انداخته است. این سازمان اعلام کرد که شرایط کنونی هرگونه پرتاب در سال ۲۰۲۲ میلادی را به خطر انداخته است.

سازمان فضایی اروپا در بیانیه‌ای افزود: «ما به همراه کشورهای عضو تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کردیم. ادامه پروژه اکسومارس و انجام پرتاب در سال ۲۰۲۲ میلادی با توجه به تحریم‌ها و سایر اتفاقات دیگر بسیار غیر محتمل است.»

لازم به ذکر است که پروژه اکسومارس ماموریتی با همکاری سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos) است. این مریخ‌نورد به دنبال مولکول‌های زیستی و یا هر نشانه دیگری از حیات روی مریخ خواهد بود و انتظار می‌رفت که در پاییز ۱۴۰۰ پرتاب شود و تا سال آینده به مریخ برسد. اما حالا حمله نظامی هفته پیش به اوکراین و اعمال تحریم‌های بین‌المللی برای بار دیگر آن را به تاخیر انداخته است.

مدیر کل سازمان فضایی اروپا، «جوزف آشباخر» این تاخیر را در دوشنبه گذشته اعلام کرد و جنگ علیه اوکراین را یک یحران خواند. او در توییتر خود نوشت: «ما برای اتفاقاتی که اکنون در اوکراین روی می‌دهد، ابراز تاسف می‌کنیم و این بحرانی است که به طرز ناراحت‌کننده‌ای به جنگ تبدیل شده است. در حال حاضر با توجه به تحریم‌هایی که کشورهای عضو اعمال کردند، تصمیمات سختی در سازمان فضایی اروپا گرفته می‌شود.»

پرتاب ماموریت اکسومارس به دلیل حمله روسیه به اوکراین دوباره به تاخیر افتاد

پرتاب پروژه اکسومارس

پرتاب اکسومارس برای اولین بار در تابستان ۱۳۹۹ برنامه‌ریزی شده بود، اما به دلیل مشکلات فنی و همه‌گیری کووید-۱۹ به دو سال بعد منتقل شد. بخش اول این ماموریت در سال ۱۳۹۵ به مریخ رسید. مدارگرد «تریس گس» (Trace Gas) با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت و حالا داده‌های علمی بی‌نظیری به زمین مخابره می‌کند. اما مریخ‌نشین این ماموریت که «شیاپارلی» (Schiaparelli) نام داشت، به دلیل یک خطای محاسباتی روی سطح مریخ سقوط کرد.

پنجره پرتاب مناسب برای رسیدن به مریخ هر ۲۶ ماه یکبار تکرار می‌شود که مریخ در نزدیک‌ترین فاصله خود به زمین قرار بگیرد و هر تاخیری که در ماموریت رخ دهد، زمان پرتاب را تا مدتی طولانی عقب می‌اندازد. حالا باید دوباره منتظر باشیم که سازمان فضایی اروپا خبر جدیدی درباره ماموریت‌های خود در سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر کند.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا