اینترنت

اسامی کشورهایی با بیش‌ترین میزان اعتیاد به اسمارت‌فون منتشر شد

اسامی کشورهایی با بیش‌ترین میزان اعتیاد به اسمارت‌فون منتشر شد

نتایج یک پژوهش جدید به اسامی کشورهایی با بیش‌ترین میزان اعتیاد به اسمارت‌فون در جهان اشاره دارد. بر این اساس کشورهای چین، مالزی و عربستان سعودی در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند.

atramart mobile

محققان دانشگاه مک‌گیل در کانادا به مطالعه میزان استفاده از اسمارت‌فون در میان تقریبا 34 هزار نفر از کاربران در 24 کشور سراسر جهان طی سال‌های 2014 تا 2020 پرداختند. بر اساس اعلام وبسایت Daily Mail، یافته‌های این پژوهش در مجله Computers in Human Behavior منتشر شده است. موضوع شگفت‌اور اینکه ایالات‌‌متحده در رتبه هجدهم این فهرست جای گرفت و کشورهای فرانسه و آلمان نیز رتبه‌های 23 و 24 را به خود اختصاص دادند.

مقیاس اعتیاد به اسمارت‌فون به شکلی گسترده جهت سنجش میزان وابستگی به گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص دربردارنده حوزه‌هایی نظیر تاثیر اسمارت‌فون بر زندگی روزمره، استفاده کنترل نشده از تلفن‌همراه و ترک اعتیاد به گوشی‌های هوشمند است. افراد مورد مطالعه از سنی بین 15 تا 35 سال برخوردار بوده و میانگین سنی آنها نیز برابر با 28.8 سال بود. همچنین اکثریت افراد شرکت‌کننده در این پژوهش (معادل 60 درصد آنها) زن بودند.

avang neterbit mobile

همچنین محققان میزان استفاده مشکل‌ساز از گوشی‌‌های هوشمند در هر کشور را محاسبه نموده و آن‌را در محدوده 10 الی 60 مقیاس‌بندی کردند. بر این اساس چین با کسب امتیاز 36 از 60 در بالاترین رتبه قرار گرفت.

اسامی کشورهایی با بیش‌ترین میزان اعتیاد به اسمارت‌فون منتشر شد

اختلاف در امتیازات کسب شده توسط کشورهای مختلف از دلایل احتمالی متعددی نظیر هنجارهای اجتماعی و انتظارات فرهنگی مرتبط با انگیزه برقراری ارتباط از طریق اسمارت‌فون‌ها ناشی می‌شود. کشورهایی مانند آلمان و فرانسه از فرهنگی فردگرا و کاملا آزاد برخوردار بوده و این موضوع موجب ترویج کمرنگ‌تر چنین هنجارهایی می‌شود.

نتایج پژوهش اخیر به‌طور کلی نشان داد که میزان استفاده اعتیادآور از اسمارت‌فون‌ها در جهان به‌ تدریج در حال افزایش بوده و این پدیده می‌تواند پیامدهای روانی قابل‌توجهی را به‌دنبال داشته باشد. تیم تحقیقاتی این پژوهش خاطرنشان می‌کند: “ما به اجرای یک متا آنالیز در زمینه استفاده اعتیادآور از اسمارت‌فون‌ها پرداخته‌ایم. این مطالعه با تمرکز بر بزرگسالان جوان انجام شده و نشان می‌دهد که استفاده اعتیادگونه از گوشی‌های هوشمند در جهان طی سال‌های 2014 تا 2020 افزایش یافته و انتظار می‌رود که این روند کماکان ادامه پیدا کند.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا