فناوری

افشای جزئیات جدید از موشکی که به ماه برخورد می‌کند

افشای جزئیات جدید از موشکی که به ماه برخورد می‌کند

مجله خبری بیکینگ – موشکی که تخمین زده می‌شود در چهارم مارس به ماه اصابت کند، ممکن است موشک فالکون ۹، متعلق به اسپیس ایکس نباشد.

بر اساس گزارش اسپیس، بیل گری اخترشناسی که نقش مهمی در کشف برخورد این موشک با ماه دارد، اعلام کرد که در شناسایی موشک اشتباه کرده و این شیء، موشک قدیمی فالکون ۹ اسپیس ایکس که به پرتاب ماهواره رصد آب و هوای فضای ژرف در سال ۲۰۱۵ کمک کرد، اشتباه کرده است.

موشک فالکون

گری احتمال می‌دهد که این شیء بخشی از موشک لانگ مارچ ۳C باشد که مأموریت Chang’e ۵-T۱ چین را در اکتبر ۲۰۱۴ انجام داد. این فضاپیما در واقع ماموریت پیش از Chang’e ۵ بود که در سال ۲۰۲۰ انجام شد و یک ربات ماهنورد را برای استخراج نمونه به قمر زمین فرستاد. تحقیقات نشان می‌دهد که فضاپیمای حامل رصدخانه آب‌  و هوای فضای ژرف نزدیک ماه نبوده و بنابراین عجیب به نظر می‌رسد که بخش دوم موشک آن به قدری به ماه نزدیک شود که با آن برخورد کند.

برخورد با نیمه تاریک ماه

با صرف نظر از منشأ این موشک که در روز چهارم مارس به ماه برخورد می‌کند، باید در نظر داشت که این شیء سرگردان در طرف تاریک ماه فرود خواهد آمد و امکان مشاهده آن از زمین مهیا نخواهد بود.

گری می‌گوید که از داده‌های نقشه‌ برداری آسمانی کاتالینا که معمولا اجرام نزدیک زمین را برای ارزیابی تهدیدات مورد ارزیابی قرار می‌دهد، استفاده کرده است. کاتالینا حدود یک ماه پس از پرتاب رصدخانه آب‌ و هوای فضای ژرف یک شیء پیدا کرد که WE۰۹۱۳A نامگذاری شد. این جرم در ابتدا یک شیء طبیعی تصور می‌شد، اما مشخص شد که وسیله‌ای ساخته دست بشر است.

تقویت کننده فالکون 9

گری پس از مطالعات اعلام کرد که این شیء ناشناس بخشی از موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس است که به دلیل نشت سوخت باقیمانده که امری رایج در موشک‌های قدیمی است، دچار تغییر مسیر شده است. با این وجود شواهد جدید که البته کاملا هم قطعی نیستند نشان می‌دهد که این شیء احتمالا به ماموریت فضایی چین مرتبط است.


بیشتر بخوانید

  • آرتمیس ۱؛ گام نخست برای بازگشت انسان به ماه

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا