اینترنت

پلتفرم «بی‌تا»اولین پلتفرم NFT ایرانی آغاز به کار کرد؛ پیوند بین فناوری و هنر

پلتفرم «بی‌تا»اولین پلتفرم NFT ایرانی آغاز به کار کرد؛ پیوند بین فناوری و هنر

مراسم رونمایی از سامانه «بی‌تا»، اولین پلتفرم صدور گواهی اصالت دیجیتال آثار هنری در قالب توکِن‌های NFT برگزار شد. این سامانه قرار است در زمینه ویدیو گیم، آثار هنری، موسیقی و دارایی‌های دیجیتالی به فعالیت خود ادامه دهد و تمرکز خود را بر اصالت دارایی‌ها قرار داده است.

صبح امروز دوشنبه ۱۱ بهمن ماه در موزه ارتباطات ایران سامانه بی‌تا با حضور «محمدرضا دشتی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، «برات قنبری»، دبیر کل سازمان نظام صنفی رایانه ای، «سیامک خاوری»، مدیرعامل شرکت ناواکو، «رضا تقی پور» وزیر سابق ارتباطات و‌فناوری، معاون فناوری همراه اول و «ولی اله فاطمی» مدیر سابق بنیاد ققنوس و «ایمان نوربخش» مدیر گالری هاتف سحر و جمعی از گالری داران در موزه ارتباطات تهران برگزار  شد.

فضای دیجیتال به کمک هنر آمده است

پلتفرم «بی‌تا»اولین پلتفرم NFT ایرانی آغاز به کار کرد؛ پیوند بین فناوری و هنر

نخستین سخنران این مراسم محمدرضا دشتی رئیس فراکسیون گردشگری و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی بود. او در صحبت‌هایش ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر، گفت: «امروز از سامانه‌ای رونمایی می‌شود که با آن فضای دیجیتال به کمک هنر آمده است. این سامانه اگر رونمایی نمی‌شد، مطمئنا برای فروش آثار هنری باید به کشورهای خارجی مراجعه می‌کردیم.»

این نماینده مجلس گفت: «امروز کرونا همه چیز را به سمت دیجیتال شدن برده و همه چیز در فضای مجازی انجام می‌شود. این پلتفرم می‌تواند به کمک هنر بیاید. خیلی از تابلوهایی که در انبارها و گالری‌ها هستند، می‌توانند برای عرضه و معرفی به فضای دیجیتال وارد شوند. در این فضای دیجیتال هم هنر ایرانی به جهان عرضه می‌شود و هم اینکه امکان فروش این آثار در فضایی امن فراهم می‌شود. از همه کسانی که در شکل دهی این رویداد تلاش کرده‌اند، تشکر می‌کنم.»

پیوند بین حوزه فین‌تک و فناوری شکل گرفت

پلتفرم «بی‌تا»اولین پلتفرم NFT ایرانی آغاز به کار کرد؛ پیوند بین فناوری و هنر

در ادامه این مراسم «ایمان نوربخش» مدیر گالری هاتف سحر نیز اعلام کرد: «راه اندازی سامانه «بی تا» یک پیوند مبارک بین حوزه بانکی و مالی، آی تی و فناوری و هنر است و تحول بزرگی در بازار آثار هنری و همین طور آثاری که منحصر به فرد هستند، باشد.»

نوربخش در ادامه با ذکر این نکته که تکنولوژی بلاکچین کاری کرده که اطلاعات در یک نقطه باقی نماند گفت: «این تکنولوژی نسبت به تکنولوژی های سنترال مزیت هایی دارد یکی  اینکه امکان هک و دستکاری در اطلاعات را به صفر می رساند و در عین حال سرعت و دقت تغییر اطلاعات کامل تر از سایر تکنولوژی هاست از آنجا که در حوزه مالی امنیت اطلاعات و تراکنش ها بسیار مهم است وجود بلاک چین در حوزه مالی بسیار ضروری  است.»

این مدیر مالی همچنین گفت:  «پلتفرم بی تا که امروز رونمایی می شود تحول بزرگی در آثار هنری ایجاد می کند و شفافیت معاملات این حوزه را بیشتر می کند و  همچنین حس اطمینان در کاربران  بوجود می‌آورد و افراد از طریق آن با خیال راحت آثار هنری  را خرید و فروش می‌کنند.»

به گفته نوربخش آثار هنری یکی از مواردی است که بانک های بین المللی به عنوان وثیقه قبول می‌کردند: «در کشور ما بانک‌ها برای این مهم نگرانی‌هایی داشتند و از این کار طفره می‌رفتند از جمله اینکه اصالت یک اثر چقدر درست است، با راه اندازی این پلتفرم بانک های ما می توانند با استفاده از توکن های بی تا  از آثار هنری به عنوان وثیقه استفاده کنند.»

همگام با فناوری جهان

پلتفرم «بی‌تا»اولین پلتفرم NFT ایرانی آغاز به کار کرد؛ پیوند بین فناوری و هنر

ولی‌الله فاطمی رئیس هیات‌مدیره ققنوس نیز در این در رویداد اعلام کرد ارزش واقعی دارایی‌ها زمانی مشخص می‌شود که دسترسی به آن بیشتر و بزرگ‌تر شود: «در اکثر حوزه‌ها همواره این ایراد مطرح می‌شود که چرا ایران با سایر نقاط جهان از نظر تکنولوژی فاصله زیادی دارد؛ اما باید بگویم ققنوس با ارائه بستر بلاک‌چین خود توانسته تکنولوژی‌ را همگام با جهان در ایران توسعه دهد. این فناوری در مقیاس جهانی نوپاست و عمر چندانی ندارد.»

او تصریح کرد: «هنرمندان در حال حاضر بیشتر از فعالان سایر حوزه‌ها به سمت توکنایز کردن دارایی‌هایشان رو آورده‌اند. ما نیز امیدواریم بی‌تا بتواند به‌عنوان بستری امن به هنرمندان کمک کند.»

همچنین در بخشی از فضای ورودیِ موزه ارتباطات، آثاری مانند «بسم‌الله» از استاد افجه‌ای، «توسن خیال» از رضا مهدوی، «مجسمه اسب» استاد ادهم، «عیسی مسیح» اثر روح الامین و «مرغ بسم الله» اثر استاد زرین قلم را برای بازدید عموم قرار داده شده بود و برخی آثار نیز به صورت NFT در گالری بی‌تا قرار گرفت. لازم به ذکر است که در این مراسم اعلام شد بی‌تا یک پلتفرم سه زبانه به زبان‌های، فارسی، انگلیسی و عربی است. توکن بی‌تا در حال حاضر در چهار صرافی اکسیر، نوبیتکس، زمزینکس و مزدکس نیز عرضه می‌شود.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا