فناوری

آنتن جیمز وب روشن شد

آنتن جیمز وب روشن شد

مجله خبری بیکینگ –  تلسکوپ فضایی جیمز وب که به طور کامل در مدار نهایی خود قرار گرفته، همچنان به پیشرفت ادامه می‌دهد تا برای عملیات علمی آینده آماده شود.

به گزارش سایت digitaltrends؛ به تازگی جیمز وب آنتن با بهره بالای خود را روشن کرد تا امکان ارسال داده به زمین و دستورات از طریق شبکه فضایی عمیق ناسا را اجرایی کند.

آنتن در قسمت زیرین تلسکوپ قرار دارد و از سیستم‌های ضروری مانند برق، کنترل ارتفاع و ارتباطات  استفاده می‌کند. همانند سایر بخش‌های فضاپیما، آنتن نیز قبل از آماده شدن برای استفاده در فضا، روی زمین آزمایش شد. این آنتن در دسامبر سال گذشته، تنها یک روز پس از پرتاب، به عنوان بخشی از مونتاژ آنتن گیمبال معرفی شد.

آنتن جیمز وب
به گفته ناسا، این آنتن بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت، زیرا باید حداقل ۲۸.۶ گیگابایت داده علمی را دو بار در روز به زمین ارسال کند. داده‌ها از طریق فضا ارسال و توسط شبکه فضایی عمیق ناسا که سه مکان در سرتاسر جهان دارد، جمع‌آوری می‌شود.

به منظور کارآمد کردن ارسال داده‌ها، جیمز وب داده‌ها را روی بخشی از طیف الکترومغناطیسی به نام باند رادیویی Ka ارسال می‌کند. ناسا در این هفته نوشت: “این تیم آنتن با بهره بالا را روشن کرد و از طریق شبکه فضایی عمیق با استفاده از باند رادیویی Ka به زمین اتصال پایین داد.”

باند Ka نرخ داده بسیار بالاتری نسبت به باند S که جیمز وب تاکنون برای ارتباطات از آن استفاده کرد، ارائه می‌دهد. باند Ka و آنتن با بهره بالا در نهایت به رصدخانه اجازه می‌دهند تا تمام تصاویر و داده‌های علمی را برای اخترشناسان سراسر جهان به منظور تجزیه و تحلیل و اکتشافات به زمین ارسال کند.


بیشتر بخوانید

  • گام بعدی جیمز وب در فضا چه خواهد بود؟

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا