فناوری

بررسی طوفان های برفی با استفاده از هواپیماهای ناسا

بررسی طوفان های برفی با استفاده از هواپیماهای ناسا

مجله خبری بیکینگ – ناسا به تولید هواپیما‌های بدون پنجره معروف است. اما شاید چشمگیرترین هواپیما‌های این شرکت، هواپیما‌هایی باشند که می‌توانند در طوفان‌های برفی پرواز کنند.

به گزارش آی ای؛ به گفته ناسا، این نوع هواپیما‌ها برای گزارش آب و هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. بخشی از مأموریت این سازمان بررسی میکروفیزیک و طوفان‌های تهدید کننده سواحل اقیانوس اطلس (IMPACTS) مستقر در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین بلت، مریلند است.

چرا ماهواره‌ها برای رصد آب و هوا استفاده نمی‌شوند؟

ناسا و شرکای آن در واقع چندین ماهواره در مدار دارند که قادر به اندازه‌گیری بارش از فضا هستند. دانشمندان معتقدند ماهواره‌ها نمی‌توانند چیز‌های زیادی در مورد ذرات، دانه‌های برف واقعی و محل تشکیل آن‌ها در ابر‌ها به آن‌ها بدهند.

بنابراین، IMPACT از دو هواپیمای مجهز به ابزار علمی استفاده می‌کند. اولین مورد، ER-۲ مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ ناسا است. این هواپیما با ابزار‌هایی مشابه ابزار‌های موجود در ماهواره ها، اما با وضوح فضایی بالاتر به قابلیت‌های اندازه گیری اضافی و نمونه برداری‌های مکرر مجهز شده است. این به معنای دریافت نمای بالا به پایین از طوفان‌ها از بالای ابر‌ها است.

هواپیمای ER-۲

هواپیمای دوم P-۳ Orion است و دارای کاوشگر‌هایی است که از بال‌های آن آویزان شده اند. این کاوشگر‌ها اندازه، شکل و توزیع ذرات بارش را اندازه گیری می‌کنند و به دانشمندان اجازه می‌دهند اندازه و شکل ذرات برف را در سراسر ابر‌ها و همچنین دما، بخار آب و سایر شرایطی که در آن تشکیل می‌شوند را نیز ارزیابی کنند.

هواپیمای P-۳ Orion

پروژه‌ای مانند IMPACTS می‌تواند واقعاً اندازه‌گیری‌های فضاپیما را با اندازه‌گیری‌های هواپیما با وضوح بالاتر، دقت بالاتر، نمونه‌برداری از یک رویداد بیشتر و پارامتر‌های اضافی مانند اندازه‌گیری‌های داپلر تکمیل کند.

ناسا سرمایه گذاری زیادی روی هواپیما‌های زیست محیطی خود انجام می‌دهد، اما نتایج آن غیرقابل انکار است. طوفان‌های برف پدیده‌های آب و هوایی پیچیده‌ای هستند. دانشمندان به تحقیقات عمیق و بسیاری از ابزار‌های علمی نیاز دارند تا به درستی آن‌ها را درک کنند و یاد بگیرند که چگونه ورود آن‌ها را پیش بینی و برای ویرانی و ویرانگری که اغلب ایجاد می‌کنند، برنامه ریزی کنند.


بیشتر بخوانید

  • چگونه تغییرات آب و هوایی شکل جهان را در قرن‌های آینده عوض می‌کند؟

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا